Китай има проекти в Северна България, които са с инвестиции в лозя и производство на вино, има различни проекти в областта на зелената енергия. Това е едно предпазливо, но устойчиво навлизане на китайските фирми на българския пазар. Това коментира Десислава Дончева, председател на Българо-китайската камара за индустриално развитие, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Китай иска да развива и туризма. Ние сме интересна туристическа държава за тях. Това е сектор, който подлежи на прогрес, посочи тя.
От страна на България има интерес за инвестиции в IT сферата, както и за изграждане на логистични бази в Китай. Увеличава се и вносът на потребителски стоки.
"Днес е знаков ден за развитието на китайската икономика – 40 години от отварянето на китайската икономика и началото на редица капиталистически реформи. Реформи, които преди 40 години дават старт на развитие на ново общество в социално и икономическо отношение”, каза Дончева.
По думите й не може да се говори за задушаване на частния бизнес, “защото китайският прогрес продължава да се приема за чудо с изключителна подкрепа на държавата към частния сектор, а също така и регионален принцип на подкрепа на различни бизнеси".
"Реформите в Китай изграждат социализъм. От една страна – силна партия, и от друга – силна икономика. Така тези две линии се следват вече 40 г. Китай се отваря както за инвестиции навън, така и да приема инвестиции. Има много предимства и незаети ниши. Финансовият сектор може да бъде много добре развит, застраховане и секторът на услугите", уточни Десислава Дончева.
Това, което тепърва предстои да се развива в Китай и е отворено за външните инвеститори, един финансов сектор би могъл да бъде много добре развит, секторът на услугите, например застраховане.