Като напрегната, но резултатна година определи изминаващата 2018-та министърът на труда Бисер Петков, който отчете свършеното през годината и очерта приоритетите на министерството за следващата.
От равносметката на Петков по отношение на трудовия пазар стана ясно, че очертаващият се проблем за недостига на работната сила в България ще продължи да се изостря и през следващата година.
Министърът констатира, че са необходими мерки в тази посока и припомни част от инициативите на министерството за решаване на проблема с недостига на работна сила. Той отчете проведените информационни кампании и срещи с българи в чужбина във Виена и Лондон. Подобни срещи ще продължат и следващата година в Хага, Мюнхен, Лондон и в други градове, където са концентрирани много българи.
"Връщането на българите от чужбина е най-перспективната и най-важната посока за решаване на проблемите на пазара на труда и демографията", смята Бисер Петков.
Той припомни направеното за облекчаване на процедурите за заетост на граждани от трети държави, както и подписаните трудови спогодби с Армения и Молдова. Предстоят спогодби с Украйна, Грузия и Беларус.
Министърът обърна внимание и на друга инициатива – чрез мерките в Националния план по заетостта, ОП “Развитие на човешките ресурси“, чрез които се работи по aктивиране на демотивираните и повишаване квалификацията на работещите и безработните.
По думите на Бисер Петков годината бе динамична откъм събития и ключова откъм реформи за уязвимите групи и в частност хората с увреждания. Той припомни, че бяха приети законите - за хората с увреждания, за предприятията на социалната и солидарната икономика, а е напът и Законът за социалните услуги, който трябва да бъде окончателно приет в началото на следващата година.
“Дневният ред на министерството основно се доминираше от исканията на хората с увреждания, завършваме годината с приети закони, с удовлетворени искания и с намерения за последващи стъпки в същата посока”, заяви Бисер Петков.
Относно предизвикалия полемики Закон за личната помощ министърът посочи, че предоставянето на услугите личен асистент, социален асистент и домашен помощник ще продължи от началото на следващата година. Осигурени са средства, така че услугите да не се прекъсват до изготвянето на индивидуалната оценка по новия закон за личната помощ. Става дума за около 24 хиляди души, ползватели на тези услуги.
През 2019 година ще се подготви и приеме Закон за детето и семейството. Предстои в кратки срокове да бъде подготвена и утвърдена и подзаконовата уредба към новото законодателство за хората с увреждания, посочи още социалният министър.