fallback

Здравната комисия отхвърли преструктурирането на болница „Лозенец“

Медицинският факултет към СУ "Св. Климент Охридски" няма да бъде закрит

19:28 | 13.12.18 г.

Комисията по здравеопазване в Народното събрание в парламента отхвърли на първо четене преобразуването на болница „Лозенец" в педиатрия.

Комисията по здравеопазване обсъди решението на Министерския съвет, според което болница "Лозенец" няма да бъде лечебно заведение към правителството и се преобразува в многопрофилна болница за лечение на деца. Болница "Лозенец" е клинична база за обучение на студентите от Медицинският факултет към СУ "Св.Климент Охридски".

Предложените промени в Закона за лечебните заведения бяха отхвърлени. Промените бяха подкрепени от ГЕРБ и ДПС. Депутатите от Обединени патриоти и БСП се въздържаха.

Здравният министър Кирил Ананиев заяви, че не е очаквал такъв резултат.

Въпреки че на практика всички партии и експерти одобряват идеята за създаването на национална педиатрична болница, критиките бяха насочени към липсата на ясна визия за създаването на детската педиатрия като конкретни стъпки и срокове, както и за бъдещето на Медицинския факултет в Софийския университет.

Медицинският факултет към СУ "Св. Климент Охридски" не е застрашен от закриване, студентите ще имат възможност да ползват и клиниките на други университетски болница, обясни министър Ананиев.

Притесненията на СУ са, че на практика няма как преподавателите да запазят местата си, каза ректорът на ВУЗ-а проф. Анастас Герджиков. И апелира за отлагане на решението. Ректорът отбеляза, че никой не е против създаването на национална детска болница и допълни, че има начин да се открие такава болница "без да се унищожи "Лозенец".

Решението на кабинета не подлежи на коментар, ние също искаме да има детска болница, но каква ще е съдбата на колегите, градили колектива, който съществува толкова години, попита директорът на болница "Лозенец" проф. Любомир Спасов. По думите му лекарите от болницата не може механично да бъдат прехвърлени по други болници, а е необходима цялостна концепция за бъдещите промени. Проф. Спасов апелира решението на МС да се отложи до създаването на цялостна визия по въпроса.

Няма колизия в предложените законови изменения и запазването на МФ като структура към СУ, коментира Даниела Дариткова, председател на здравната комисия. Тя подкрепи предложените промени с аргумента, че е крайно време властта да се раздели с привилегиите, които е давала болница „Лозенец". Тя постави и въпроса дали е нормално за 200 легла в „Лозенец" да се грижат 900 души персонал.

БСП поиска отлагане на решението. Защо да се унищожи една структура, за да се построи друга, запита проф. Анелия Клисарова. Тя предложи болница „Лозенец" да се запази, а детска педиатрия да се построи в двора на болницата. Въпросът за липсата на ясно формулирани цели, стъпки и срокове относно визията за създаване на нова болница бе поставен и от страна на проф. Георги Михайлов от БСП.

Пациентски и неправителствени организации в защита правата на децата подкрепиха създаването на детска болница.

Медицинският факултет към СУ "Св.Климент Охридски" няма да бъде закрит. Клиничната база "Лозенец" се запазва, преподавателите във факултета ще запазят академичните си длъжности, дипломите на студентите ще са валидни, а акредитацията на болницата ще се запази до изтичане на срока й, заяви за пореден път министър Ананиев.

Предстои да се направи анализ на трудовите правоотношения на персонала в болница "Лозенец", който наброява над 900 човека, ще се извърши инвентаризация на материалните и нематериалните активи, опис на наличните дълготрайни материални активи, включително и апаратура, както и анализ на разходите за преструктуриране на болницата, одит на болницата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:25 | 10.09.22 г.
fallback