Напрежение в отношенията ни с Македония няма, но в Скопие се самозабравят. Това заяви по време на участието си в Сутрешния блок на БНТ вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Коментарът му е по повод изказване на македонския премиер Зоран Заев пред парламента в Скопие, че договорът с Гърция дава идентификация за наличието на македонски език.
В официална позиция на ВМРО Каракачанов съветва македонския премиер да не злоупотребява с темата за македонския език, защото това би им струвало членството в Европейския съюз и НАТО.
Преспанският договор не предвижда македонският език, непризнат от никого като официален език, да бъде считан за законен на територията на цялата Северна Македония - категоричен е вицепремиерът.
По думите на Красимир Каракачанов вСкопие се самозабравят и не е лошо от време на време „да ги вкарваш в пътя“. След подписване на договора през август Скопие възприема една тактика да хитрува и да натрапва съществуването на македонски език не само на своя територия, но и на територията на другите държави, добави военният министър.
Според него Скопие нарочно бави процедурите, за да минава времето, без да приемат абсолютно нищо като корекция в своята пропаганда. „Кой друг прави това по толкова глупав начин - да дезинтегрираш собственото си общество и да го противопоставяш срещу съседите му“, попита риторично вицепремиерът.
Той посочи, че очаква тази седмица да събере общата комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси в споразумението и да извади автентичните документи, а не тези, които са писали техните професори от Югославия през 60-те години.
„Да ми покажат някой автентичен документ, че Самуил е македонски цар, аз ще им се извиня. Само че, Василий II е наречен "българоубиец". Ние българите сме царе на това сами да си създаваме проблеми“, допълни Каракачанов.
По думите му, в момента в "малката" коалиция на Обединените патриоти има затишие, което е благотворно, защото дава време за размисъл и по-умни решения. Компромиси не сме правили, но много нерви изхарчихме, допълни вицепремиерът.
Според него е с колегите му е трябвало по-активно да работят през годината по темата с доходите на гражданите и инвалидните пенсии. Вицепремиерът коментира още, че краят на мандата на правителството ще дойде след две години и половина, а нужда от предсрочни избори няма.