За четвърти пореден ден нивата на фини прахови частици в столицата са над нормата. Една от мерките на Столична община е пускането на зелен билет - еднодневна абонаментна карта на цена 1 лев за всички линии на обществения градски транспорт.
Друга мярка за борба със замърсения въздух в София са проверките за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, каквито е имало и през изминалата нощ. Ще се обособят няколко буферни временни паркинга по десните ленти на големи столични булеварди и в близост до метростанциите.
"Никога не бих искала София да стига до момента за зелен билет. Тази мярка би имала ефект, ако поне 50% се възползват и се почувстват ангажирани", заяви Лорита Радева от Комисията по опазване на околната среда пред Bulgaria ON AIR.
Тя подчерта, че се осъществява всекидневен контрол върху замърсяването от битовото горене и автомобилите, но няма как да бъде повлияно на климатичните промени. По думите ѝ органите проверяват автосервизите и строителните обекти, за да не се използват отпадъчните материали за отопление.
"Въздухът е на всеки един от нас, нека бъдем отговорни", призова Лорита Радева.
Фините прахови частици увреждат всички вътрешни органи. При концентрация до 50 микрограма на куб. м, което е нормата, вдишваме 20 млн. микрочастици. Това коментира специалистът по белодробни болести д-р Александър Симидчиев пред БНТ.
При ниски концентрации страдат основно хората без резервни възможности. При нива над 200 микрограма здравите хора също усещат, че нещо не е наред.
Обикновените хирургически маски не предпазват добре, нужни са специфични маски, които уплътняват добре и пречистват частици с размер под 2,5 микрона, коментира д-р Симидчиев.
Нищо не можем да направим краткосрочно, за да изчистим бял дроб, който е изложен на замърсяване с фини прахови частици, заяви той.