Нова жалба спира обществена поръчка за реализация на Националната здравна информационна система, съобщават от Министерството на здравеопазването.
Ведомството обяви обществена поръчка за разработване на информационни системи и подсистеми - електронни административни услуги, здравно-информационен портал и регистри, през октомври тази година.
Срещу процедурата е подадена жалба от „Стемо-Гама Консулт", в резултат на която Комисията за защита на конкуренцията образува производство и обществената поръчка е спряна.
Министерството на здравеопазването счита, че спирането на обществената поръчка сериозно застрашава реализирането на проекта за изграждане на Националната здравна информационна система, чийто краен срок е 28 декември 2019 г.
Обжалването и блокирането на обществените поръчки по проекта застрашава както цялостното му изпълнение, така и реализирането на електронното здравеопазване в Република България. Това ще постави в риск намеренията на МЗ за упражняването на прозрачен и ефективен контрол върху дейностите и разходите в здравеопазването чрез въвеждането на здравната информационна система, съобщава се на сайта на ведомството.
Заради поредното обжалване държавата може да загуби и средствата за реализиране на проекта.
Екипът на министър Кирил Ананиев се опитва да проведе търг за изграждане на системата от началото на мандата си. Участниците в него обаче обжалват всяко задание, което води до невъзможност за финализиране на обществената поръчка и сключване на договор за изпълнение на проекта.
Последното задание бе обжалвано в КЗК от „Стемо-Гама Консулт", което замрази търга.
Бюджетът за е-здравеопазването е 12 млн. лева. Досега опитите да се усвоят и да се изгради здравната електронна система са безуспешни.
В проекта за Национална здравна информационна система са включени електронните рецепти, направления и здравен запис. Предвижда се още и завършването на необходимите регистри, както и изработването на единен регистър на пациентите. Очакванията бяха, че през 2019 г. ще бъдат факт електронната рецепта и направление.
Целта е чрез електронната информационна система в здравеопазването да се постигне прозрачност в системата, да се преустановят корупционните и порочни практики. Очевидно интересите на бизнеса от сектора спъват пътя към повече прозрачност в здравеопазването.