Министър-председателят Бойко Борисов обяви, че е готов да предложи намаляване на държавната субсидия за политическите партии, но призна,че този ход крие рискове, особено за финансирането на малките политически формации.
"Ако направим такава ниска субсидия 1 лев, парламентът и политическите партии ще попаднат веднага в ръцете на богатите хора. Защото това е единственият начин партиите да имат своя политически живот, семинари, обучения“, каза премиерът снощи в ефира на bTV в предаването на Слави Трифонов.
По думите му е възможно партиите да се откажат от субсидията, защото 1 лв. „е никаква субсидия на практика“, но обърна внимание, че така ще бъдат зависими от едрия бизнес и олигарсите. „Трябва ли да го направим, не съм сигурен“, посочи премиерът и добави, че все пак това е дебат, който може да се проведе в обществото, защото мненията са две.
„Има риск, голям при това от този ход, но аз мога да поема ангажимент и ще го предложа. Ще го предложа. Но всеки от нас, политик, водещ или всеки останал трябва да знае пред какви рискове се изправяме. Затова според мен субсидията не е голяма, но пак казвам, щом така е решено, ще го предложа, да видим какво ще стане”, обясни Борисов.
Относно новия вицепремиер Марияна Николова, която зае мястото на Валери Симеонов и липсата на премиера по време на гласуването на номинацията в пленарната зала, Борисов посочи, че винаги, когато е трябвало, е бил в Народното събрание. Новият вицепремиер е от "Обединени патриоти" и вицепремиерът Каракачанов го предложи, припомни още Борисов.
Той коментира и цените на горивата, като потвърди, че скоро на касовата бележка от бензиностанциите ще пише колко са акцизите, колко получава държавата, колко е нетната цена, колко е печалбата на бензиностанциите, „така че всеки, като си погледне бона, да знае“. По думите на премиера това е 100% прозрачност при формирането на цените на горивата у нас. "Има бензиностанции от различни вериги, никой не ги кара да купуват от "Лукойл", ако това е монопол, обвиняваме веригите, трябва да сме внимателни с тези неща", допълни той.
„Сега търсим инвеститори, без да даваме държавна гаранция за купуване на ток“, коментира Борисов темата за АЕЦ "Белене" и вдигнатият мораториум върху доизграждането на атомната електроцентрала. Премиерът припомни, че арбитражният съд в Париж е решил да се платят реакторите на Русия и България сега има два реактора, които "стоят на брега на Дунав" и "никой не ги иска. По отношение на сделката за ЧЕЗ той подчерта, че компанията е частна и той не е чул за възобновяването на преговорите.
Относно държавния дълг на България премиерът посочи, че той е под 20% от БВП, а ръстът на приходите за последните четири години е 10 млрд. лв. Над 30% е ръстът на БВП, а до края на мандата произведеното от икономиката ще достигне 130 млрд. лв., каза още Борисов. От сметките, които премиерът цитира стана ясно, че 11 млрд. лв. натрупаното във фискалния резерв, а преди няколко месеца е имало погашение от 2,4 млрд. лв. по външния дълг.
Борисов посочи още, че влизането в еврозоната гарантира банковия сектор на страната.
Ефирното време обаче не стигна за редица въпроси. Въпреки че интервюто беше по въпроси на зрители, така и не бе зададен такъв за протестите в цялата страна. Премиерът обаче явно бе доволен от разговора в студиото и призова да бъде поканен отново, защото „няма въпроси, на които да не мога да отговора".