Нов протест с искане за оставка на правителството „Борисов 3“ се организира за 16, 17 и 18 ноември.
Протестът, който се организира във Фейсбук, ще е пред Народното събрание от 11 до 22 часа. Планирано е и шествие на същите дати от 13 часа до 20 часа по маршрут: пл. „Народно събрание“ № 2 – бул. „Цар Освободител“ – пл. „Независимост“ – бул. „Княз Александър Дондуков“ – бул. „Васил Левски“ – бул. „Цар Освободител“ – пл. „Орлов мост.
Освен оставката на правителството протестиращите настояват депутатите от 44-тото Народно събрание да внесат предложения в искането проект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България и да вземат решение за произвеждане на избори за Велико народно събрание.
Другите искания са за законодателни промени, които настоящото Народно събрание да приеме. Сред тях са: въвеждане на необлагаем минимум за лицата, които получават доходи под 800 лв. месечно в сила от 1 януари 2019 г.; въвеждане на диференцирана ДДС ставка от 12% за храни, 10% лекарства и 8% за учебници и книги; държавата да регистрира и управлява по Закона за акцизите и данъчните складове 28 данъчни (акцизни) склада за течни горива във всички административни области на страната с цел либерализиране на пазара; създаване на регистър на избирателите по техния действителен настоящ адрес с цел премахване на т. нар. „мъртви души“ в избирателните списъци, които деформират целия избирателен процес; народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с относително мнозинство в многомандатни избирателни райони при гласували не по-малко от половината с право на глас;обвързване размера на работната заплата на народните представители с три минимални брутни работни заплати и премахване на всички полагащи им се допълнителни суми и привилегии по сегашното законодателство.
Исканията са внесени в Президенството и в 44-тото Народно събрание за вземане на отношение с оглед тяхната компетентност.
Фейсбук групите, които организират протеста – „Референдум на българите в България и чужбина за пряко управление от народа" – https://www.facebook.com/referendumbgabroad/ и „Против геноцида на Борисов и всички досега управлявали мафии“ –https://www.facebook.com/BGMAFIABORISOV/, ще инициират и национален референдум и национална гражданска инициатива за конституционни промени от началото на януари 2019 г.
Поставените въпроси в референдума са:
„Желаете ли българският народ да може да инициира национални референдуми по всички въпроси от компетентността на Народното събрание без ограничение?“
„Желаете ли задължителен национален референдум да се инициира с минимум 100 000 подписа на граждани с избирателни права, събирани в продължение на не повече от 6 месеца?“
„Желаете ли предложението на национален референдум да бъде прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от половината участвали на последните избори за Народно събрание и ако с „да“ са гласували повече от половината участвали в референдума?“
„Желаете ли от 2019 г. да се гласува и дистанционно, по електронен път при провеждането на изборите, референдумите и при набиране на подписите за иницииране на референдумите?“
„Желаете ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с относително мнозинство в многомандатни избирателни райони при гласували не по - малко от половината с право на глас?“
Гражданска инициатива ще се организира по реда на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Тя ще бъде адресирана до 44-тото Народно събрание и ще се реализира чрез подписка, осъществена в тримесечен срок. Чрез гражданската инициатива подписалите се граждани подкрепят свикването на Велико народно събрание и приемането на следните предложения (Проект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България):
Пряк избор от народа на главния прокурор, председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд, ½ от членовете на Висшия съдебен съвет и инспекторите на Инспектората към него с възможност за отзоваване по всяко време на четиригодишния им мандат; Отпадане на давността за престъпления, свързани с приватизацията, замени на имоти държавна и общинска собственост, обществени поръчки и концесии.; Създаване на Антикорупционна прокуратура извън съдебната, законодателната и изпълнителната власт, която да разследва престъпленията, извършени от политиците, участвали в управлението на страната в периода 1990-2018 г.; Пряк избор от народа на 2/3 от състава на Конституционния съд, а останалата част – от Общото събрание на съдиите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд; Въвеждане на индивидуална конституционна жалба; Въвеждане на конкретна конституционна уредба за иницииране от народа на референдуми по всички въпроси от компетентността на Народното събрание и Великото народно събрание без ограничение; Въвеждане на задължителен мандат и отзоваване на народните представители, общинските съветници и кметовете по всяко време на мандата им чрез референдум; Намаляване броя на народните представители на 160;