България се присъедини към нарастващите редици на страните от еврозоната, които се противопоставят на пакта на ООН, който цели да регулира отношението към мигрантите в световен мащаб, съобщава Ройтерс.
Глобалният пакт за миграцията бе одобрен през юли от всички 193 държави в състава на ООН с изключение на САЩ. Неговото приемане бе световният отговор на най-голямата миграционна криза в Европа след Втората световна война насам, в рамките на която милиони мигранти дойдоха на Стария континент.
По-рано десните правителства в Унгария и Австрия заявиха, че няма да подпишат окончателния документ на предвидената церемония през декември в Мароко, изтъквайки довода, че по този начин ще се размие границата между законната и незаконната миграция.
Полша, Чехия, а сега и България дадоха сигнал, че ще направят същото.
Позицията, която ще има българското правителство, е да не се присъединим към Глобалния пакт за миграцията на ООН“, съобщи председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов след среща на Коалиционния съвет, цитиран от БНТ.
Агенция Ройтерс припомня, че по-малките коалиционни партньори от „Обединените патриоти“ са твърдо против пакта, който според тях застрашава националните интереси.
Очаква се парламентът да обсъди въпроса в сряда.
Цветанов защити решението с довода, че според управляващите то е „правилно към настоящия момент, съдейки поведението и позициите, които се заемат от други отговорни фактори в държавата“.
Пактът на ООН за миграцията разглежда въпроси като това как да бъдат защитени хората, които мигрират, как да бъдат интегрирани в държавите, в които пребивават, и как да бъдат връщани в своята родина.