Цената от 1000 лв. за задължителната застраховка "Гражданска отговорност", която от няколко седмици се „подмята“ в публичното пространство, не стои на дневен ред. Размерът на цената на полицата ще зависи от цялостното състояние на сектора и темата с неимуществените вреди. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира след днешния Коалиционен съвет проблемите в застрахователния сектор.
"Цена - 1000 лв. за гражданска отговорност, не стои на дневен ред. Подобна тема е спекулация, която цели създаването на обществено напрежение", заяви Горанов, цитиран от БТА.
По думите му на Съвета е било застъпено мнението, че по-рисковите шофьори трябва да плащат повече. Той обаче отбеляза, че наредбата на КФН за системата „бонус-малус“, която се обсъжда в момента, е на много ранен етап и дали ще остане в този вид, с такава ескалация на "Гражданската отговорност", в зависимост от рисковото поведение на шофьорите, тепърва щяло да се анализира.
"Дебат за 1000 лв. "Гражданска отговорност - няма, и такива цени в момента няма", каза Горанов. Представителят на „Обединени патриоти” Ангел Джамбазки коментира, че сегашната ситуация „отваря вратата за застрахователни измами в сериозни размери”, като „поне 40 цигани са получили стрес и уплах”.
Горанов подчерта, че в момента се смесват темите за осигуровките и увеличението на данъка за стари автомобили. Вдигането е с до 10 лв. на година за автомобил, това са две кутии цигари, а трябва да взимаме мерки срещу мръсния въздух. В момента има протести и за това, припомни финансовият министър.
Той коментира, че България се е превърнала в гробницата на старите автомобили на Европа.
Относно протестите за цените на горивата финансовият министър обясни, че цените не зависят от България, защото тя не произвежда суров петрол. "Цените у нас следват тенденцията в света", каза той. По думите му очакванията са цените на суровия петрол да се успокоят, дори да има леки намаления в следващите месеци и през 2019 г. Той отбеляза, че не е изключено да се осъществи среща с Българската петролната и газова асоциация, за да се обсъди веригата на доставки и да се докаже на българските граждани, че това са ценовите равнища, които могат да се прилагат в една пазарна икономика.
Опити за провокация, политически действия за дестабилизация на страната и стрес за прибиращите се у дома деца – това видя председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов във вчерашните мащабни протести срещу високите цени на горивата и лошите условия за живот в България, стана ясно още след Коалиционния съвет.
Според него гражданите са достатъчно интелигентни, за да преценят откъде и кой би искал и има интерес да има политическо сътресение, криза или хаос.
"Всеки има право да избира какво желае - да имаме политическа криза и хаос или да имаме стабилност", заяви Цветанов, цитиран от БТА.
От думите му стана ясно, че Съветът е решил още България да не се присъединява към Глобалния пакт за миграция на ООН. Според решението този документ застрашава националния интерес на България.