fallback

Шефът на Агенцията за българите в чужбина вероятно е задържан

Според БНР в престъпната група освен представители на ведомството е имало и посредници, които търсели желаещи да получат гражданство

11:57 | 29.10.18 г.

Все още не е потвърдена официално информацията, че председателят на Агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев е сред задържаните над 20 души в рамките на спецоперация за разследване на корупционни практики в Агенцията, съобщава БНР. Първоначалната информация беше за 30 арестувани.

Според източници на "Хоризонт" в групата освен представители на Агенцията за българите в чужбина е имало и посредници. Ролята им е била да намират хора, желаещи да получат гражданство, без обаче да имат български корени. Именно заради тези посредници са били обиските в София, Плевен и Кюстендил.

Според информация на Националното радио са се търсели хора от Украйна, Молдова и Македония, на които са били издавани неистински документи за българския им произход. Така, без да имат право на това, те са получавали българско гражданство и свободно движение на територията на целия Европейски съюз. Тарифата била 5000 евро. Смята се, че на ден са били издавани по 30 фалшиви удостоверения. Към момента не е ясно каква печалба е генерирана и колко хора са получили незаконно гражданство. 

Държавната агенция за българите в чужбина принципно е на пряко подчинение на вицепремиера Валери Симеонов, но в Министерския съвет е известно, че Петър Харалампиев е назначен и предложен от Красимир Каракачанов.

Преди време той бе замесен в скандал, след като бе разпространена негова снимка с тениска, на която е изписано "Wehrmacht". "Wehrmacht" е името на въоръжените сили на Третия Райх, но също така това е и американска траш метъл група. Харалампиев обясни, че е фен на групата и това е единствената причина да носи тениска с такъв надпис. Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов го защити и властите отказаха да го уволнят.

Специализираната прокуратура съобщи по-рано днес, че с Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество разследват корупционни практики в Държавната агенция за българите в чужбина. Следователи извършват обиски и разпитват свидетели на три адреса в страната – в София, Кюстендил и Плевен. В столицата всички служители се проверяват на входа, преди да влязат в сградата.

Разпитват се свидетели в рамките на образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 321,301,308,282 от Наказателния кодекс - за престъпна група, подкуп и длъжностни престъпления.

Според информация на БНР в Кюстендил няма официален офис или представителство на Агенцията за българите в чужбина. Неофициално обаче се знае, че адвокати, юристи, посредници осъществяват дейност срещу заплащане като съдействат на кандидати за българско гражданство или за регистрация, откриване на бизнес и други в града. Коментарите са, че мизата е 50 евро на човек.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:09 | 14.09.22 г.
fallback