Функционалните задължения на министъра на българското европредседателство Лиляна Павлова ще приключат официалното с края на трио председателството, както е практиката на Съвета на ЕС. Това каза премиерът Бойко Борисов в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос от депутата от БСП Антон Кутев, който попита защо България и след края на председателството продължава да има министър и какви са преките му задължения към момента.
Кутев отбеляза, че Австрия, която в момента е председател на Съвета на ЕС, няма отделен министър.
Като първо европредседателство за България беше важно да имаме отделен министър, посочи премиерът пред народните представители. Нямахме увереността, че имаме административен и управленски опит да го проведем и затова избрахме варианта с нарочен министър по европредседателството, каза Бойко Борисов.
По думите му по време на българското европредседателство страната ни е успяла да балансира сериозни дебати и демонстрира професионален капацитет на политическско и експертно ниво.
Премиерът припомни, че България е част от триото с Естония и Австрия и работи по приетата обща програма, като този процес ще приключи с обобщени резултати в края на 2018 година.
Министърът за европредседателството е и председател на Съвета по европейски въпроси към Министерски съвет, припомни премиерът и тя контролира държавната политика по европейските въпроси.
Успоредно с това на Павлова бе възложено да координира Седмата годишна среща на ръководителите на правителствата на страните от ЦИЕ и Китай, проведена през юли в София. В тази връзка премиерът е възложил на министъра за европредседателството да координира създаването на център с Китай. Така задълженията на министъра са да провежда редица срещи в тази посока.
След приключване на ангажиментите на България по изпълнението на трио програмата ще се закрие министерството за българското европредседателство.
В края на юни България предаде официално председателството на Съвета на Европейския съюз на Австрия.