fallback

Преглед на печата за 5 октомври

07:36 | 05.10.18 г.

Кошмарите по "Граф Игнатиев" се оказаха план В. Сега

Грозните гледки по столичната ул. "Граф Игнатиев", които шокират столичани, се оказаха не лоша изработка, а заложени от проектанта на новата му визия. Вчера възмущението от ремонта се прехвърли на нова отсечка от него - площада около църквата "Св. Седмочисленици", покрит с плочи в преливащи се цветове, които единодушно бяха окачествени като достойни само за евтина баня. Нестихващото възмущение най-сетне убеди ръководителя на проекта арх. Иво Пантелеев от архитектурно бюро "А.Д.А." и ресорния зам.-кмет Евгени Крусев да застанат пред обществеността. "Защото така е много хубаво и много ми харесва. Аз съм проектант - имам това право". Така отговаря арх. Пантелеев на въпрос защо е избрал точно тези плочи за площада при църквата, съобщава "Дневник". Арх. Пантелеев смята, че в качеството си на автор на проекта има право да реализира своите намерения, а не да иска разрешения.

Токът за бизнеса поскъпна шоково В. Сега

Поредно драстично увеличение на тока за бизнеса на свободния пазар стресна работодателите и търговци на електрическа енергия. Повишението засяга само един от сегментите на борсата - сделките от т.нар. "ден напред", при който заводи и други предприятия купуват ток. Бизнесът алармира за проблема още в началото на седмицата и предупреди, че това може да засегне и потребителите. Вчера от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обявиха, че започват разследване, което трябва да изясни има ли спекула на пазара в последните десетина дни. Регулаторът ще проверява всички участници, които продават ток на свободния пазар. Целта е да се види дали има опити за манипулиране на пазара на ток на едро, съобщи председателят на комисията Иван Иванов. В началото на седмицата от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и от Асоциация свободен енергиен пазар обявиха, че са сезирали КЕВР за завишените цени на борсата в сегмента "ден напред" в периода 17 - 21 септември, когато цените са били екстремно високи - около 200 лв. за мегаватча.

ГДБОП и спецпрокуратурата проверяват две онкоболници В. Стандарт

Специализираната прокуратура и ГДБОП започнаха проверки в две специализирани болници за онкологично лечение, съобщиха от прокуратурата. Проверяваните болници са две - Хематологична болница „Йоан Павел" и „Св. Мина" в Благоевград, която до скоро беше онкодиспансер, след което стана специализирана болница за активно лечение на онкоболни. В болниците разследващите са влезли по неотложност. След получена оперативна информация са проследили движението на онколекарства и в момента целта им е да видят какви болни има на лечение. Така ще установят по какви схеми са източвани лекарствата

Агромах става Грома Холд В. Стандарт

След повече от 23 години история зад гърба си и над 300 изпълнени проекта, Агромах взе решение да се ребрандира и да смени името си. Считано от 04.10.2018 г. новото юридическо име на компанията е „Грома Холд" ЕООД. Променя се и логото, чиято нова визия символизира абстрактно изображение на „грома" – древен римски геодезически инструмент, използван за полагане и трасиране на прави линии и ъгли при строителството на пътища. Всички останали обстоятелства остават непроменени. Причината за промяната на името се корени в историята на компанията и нейният първообраз. През далечната 1995 г. Агромах е създадена с основен и единствен предмет на дейност - обработка на земеделски земи и агрокултури. С течение на времето дейността на компанията значително се измества докато окончателно не спира да се занимава с проекти в агросектора. Инфраструктурното строителство става приоритет за компанията и тя започва да се развива основно в тази сфера.

Търговците съгласни да продават хляба без печалба В. Монитор

Държавата се е разбрала с големите търговски вериги "джентълменски" да продават хляб без печалба. Става дума за двата най-разпространени вида от тестения продукт - "Добруджа" и бял, обяви земеделският министър Румен Порожанов пред медии. Той отчете, че от юли хлябът е поскъпнал с около 10 стотинки. В магазините на различните търговски вериги цената не е фиксирана, защото зависи от договорките с доставчиците. Пазарът на хранителните продукти се развива напълно пазарно, смята Порожанов и даде за пример цените на захарта и олиото, които се търгуват със сериозно намаление. „Цената на слънчогледа и царевицата намалява, защото имаме добра реколта заради дъждовете, но те пък повлияха отрицателно на пшеницата“, коментира още цените министърът. На хляба поскъпването се дължи основно на по-високата цена на пшеницата от новата реколта, което води и до поскъпване на брашното. Близо 13 стотинки е увеличението от юли, което е близо 10% при 20% увеличение на цената на пшеницата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:51 | 07.09.22 г.
fallback