fallback

Електронна система ще следи наличностите на лекарства у нас

Парламентът окончателно прие законовите промени, с които се ограничава паралелният износ на медикаменти

16:08 | 28.09.18 г.
Автор - снимка
Редактор

Парламентът окончателно прие законовите промени, с които се ограничава паралелният износ на лекарства, който е основна причина за липсата на ключови терапии на българския пазар.

Електронна система ще проследява наличностите на лекарствата, включени в Позитивния лекарствен списък, реши парламентът, като прие на второ четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Новият механизъм ще следи количествата на лекарствата в аптеките и когато се установи бързо изчерпване, временно ще се забранява износът на конкретните лекарства. За целта ще бъде изготвен списък с лекарствени продукти, чийто износ може да бъде ограничаван.

Реекспортът е законова практика в ЕС, заради която обаче важни лекарства за българските пациенти не достигат или се изчерпват много бързо след доставката, защото почти незабавно се препродават в други държави от ЕС на по-висока цена. 

Електронната система ще се администрира и поддържа от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и ще бъде изградена до четири месеца.

Чрез нея ще се следят наличните количества на лекарствени продукти на територията на България и при риск от недостиг, ще се генерира забранителен списък, който Изпълнителната агенция по лекарсвтата ще подава до Агенция "Митници" и ще се забранява износът на тези медикаменти.

Недостиг на даден лекарствен продукт ще се установява в случай, че наличните в страната количества от съответния продукт са по-малко от 65% от необходимите за задоволяване на здравните потребности на населението за един месец, изчислени въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходните шест месеца.

В случай на недостиг износът на медикамента ще влиза в забранителен списък.

При износ на лекарствен продукт, за който е установен недостиг, ще се налага глоба от 50 хил. лв. до 100 хил. лева, а при повторно извършване на същото нарушение - с глоба от 100 хил. до 150 хил. лева.

Търговците на едро и дребно с лекарствени продукти и лечебните заведения се задължават да предоставят ежедневно чрез електронната система информация на ИАЛ за доставките и наличните количества на медикаменти.

Изпълнителната агенция по лекарствата ще изготвя и поддържа списък на лекарствените продукти, за които е установен недостиг на територията на България. Списъкът ще се актуализира ежеседмично и при промяна на обстоятелствата, свързани с внос или износ на медикаменти.

Притежателите на разрешение за употреба ще са длъжни да поддържат резерв от 10% за лекарствените продукти в недостиг, изчислен въз основа на потреблението на съответните лекарствени продукти през последните шест месеца.

ИАЛ ще може да извършва съвместни проверки с Националната агенция за приходите, Агенция "Митници", Националната здравноосигурителна каса, Министерството на здравеопазването и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти при осъществяване на своите функции в областта на контрола върху лекарствените продукти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:55 | 10.09.22 г.
fallback