Кореспонденцията между администрацията на хартия ще изчезне до края на годината, като единствено остава работа с малките общини и институции. Това заяви по БНТ вицепремиерът Томислав Дончев относно напредъка по административната реформа.
Кореспонденцията между администрациите на хартия трябва да остане в миналото в рамките на годината. В момента, грубо казано, 80% от всички видове администрации - министерства, агенции, областни администрации, общини, са готови и свързани по електронен път. Имаме проблем с по-малките общини, част от които нямат техническа и организационна готовност. Работим да спазим срока ноември тази година да няма кореспонденция между администрациите на хартия, обясни още Дончев.
Регистър на обществените поръчки съществува в момента, въпросът е кога ще сработи платформата за възлагане и приемане, в която всички обществени поръчки да се извършват в електронен вид, заяви вицепремерът Дончев. По нея се работи, като тестове на софтуера предстоят в идните дни, каза той.
Тази електронизация крие известни рискове за малките общини и институции, които ще се затруднят. Затова тя ще се извърши на вълни в рамките на следващата година, заяви вицепремиерът. Първо ще се започне от големите държавни институции и ще се стигне до най-малките звена. Това е една от стъпките към електронното правителство, допълни Дончев.
Работи се по държавния орган за безопасност на пътя, като най-меката версия за него е едно консултативно тяло със силна администрация и малък секретариат, посочи Томислав Дончев. По думите му, вероятно ще се избере „по-твърд“ вариант - държавна агенция под Министерския съвет със служители, преместени от други ведомства.
Една подобна агенция не само прави комплексни анализи, предписания и т.н. За да бъде ефективна, тя трябва да има мощността да предписва на другите ведомства какво да правят. В рамките на годината ще приключи процеса по подготовката на подобно звено, посочи Томислав Дончев.
Идеята за фиксирана ставка върху печалбите на Красимир Каракачанов звучи добре, но няма да е особено ефективна - подобен е случаят и с идеята за диференцирана ставка на ДДС, лансирана от левицата, заяви вицепремиерът.
Няма нужда от референдум по въпроса със смяната на времето, но едно представително проучване при всички случаи трябва да се проведе, смята Дончев. Той допълни, че по въпроса трябва да се произнесат и нужните специалисти и прогнозира, че мнозинството от българите предпочитат лятното часово време, което да не се сменя.
Тук трябва да се произнесат и лекари и специалисти по енергийна ефективност, допълни той. По думите му още следващата пролет може да е последният път, когато часовото време в България ще се смени.