fallback

Как да защитите банковата си карта от злоупотреби?

Лесен и удобен вариант е промяна на лимитите, например само за България и само за ПОС, ако не излизате в чужбина

17:00 | 18.09.18 г.

Един от основните страхове на картодържателите е да не би данните им да бъдат откраднати и от кредитната им карта да бъдат извършени покупки в Кения, Нигерия или другаде. Възможно е след такава покупка банката да не уважи твърдението ви, че не сте бил там или че не сте дали номера на картата си на някого там.

Елегантен начин за защита е, ако не смятате в близките часове да напускате България, да разрешите само плащанията на ПОС-терминал и да забраните тегленията на банкомат (АТМ). Ако не планирате покупка през интернет в следващите часове, може да ограничите напълно плащанията в интернет.

Повечето банки поддържат в интернет или мобилните си приложения възможност да променяте в реално време тези лимити, без да ходите до офис на банката за промяна на лимити. Мястото на опциите обаче е доста скрито в навигацията на приложението и обикновено е трудно откриваемо.

В приложената снимка са направени настройки само за България и то само на ПОС. Ограничени са АТМ и интернет. Лимитите в лева са сложи на възможно най-ниското ниво.

Разбира се, важно е да не се поддавате на фишинг атаките, тоест мейлите в които някой се представя за банката ви и ви насочва към приложение, с което да открадне името и паролата за мобилното приложение на банката. Така зложелателите ще могат да променят лимитите по банковата ви карта.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:27 | 04.09.22 г.
fallback