Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Измененията бяха приети отново със 146 гласа "за" и 69 "против". Единствено от БСП подкрепиха аргументите на държавния глава.
Според Румен Радев драстичното увеличение на таксите в касационното производство не съответства на икономическата ситуация и доходите в България. Той върна закона в парламента на 31 август, като оспори 16 разпоредби от текстовете. В мотивите на президента се посочва още, че въведените такси в касационното производство ограничават възможностите за пълноценна защита на гражданите и юридическите лица срещу незаконосъобразни актове на администрацията.
По време на дебатите от БСП обявиха, че внасят сигнал в Конституционния съд заради драстичния скок на таксите. Те обещаха, че ще внесат жалбата в деня, в който измененията в кодекса бъдат обнародвани. Съгласно измененията те се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв., поскъпването за фирмите и гражданските организации пък е от 25 лева до 370 лв.
Таксата за касационно обжалване при определяем материален интерес за дружества скача с близо 900 пъти – от 5 лв. до 4 500 лв., ако делото е за интерес над 10 млн. лв. Ако спорът е за сума под 10 млн. лв., таксата скача до 1700 лв.
Държавните и общинските органи също ще плащат такси. Нейният размер е равен с този на таксата за граждани. Таксите за първа инстанция обаче не се променят и остават 10 лв за граждани и 25 лв за фирми и организации. Според Корнелия Нинова заради измененията в АПК решенията за правата на гражданите ще се вземат „на тъмно“.
„Обществото няма да има достатъчно информация, както и журналистите. Това е нарушаване на принципа за достъп до информация“, обяви тя. Според лидера на „Атака“ Волен Сидеров обаче президентското вето няма добри мотиви и прилича на игра „на пук“.