fallback

Кабинетът затяга надзора върху банковия и небанковия сектор

Подготовката за прегледа на качеството на активите ще започне още от тази есен, става ясно от Плана на правителството за членство в ERM II

15:06 | 22.08.18 г. 14

Кабинетът одобри днес план за действие за присъединяване на България към валутния механизъм ERM II и към Банковия съюз до юли 2019 година. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Страната ни ще направи двете стъпки едновременно.

За да отговори на изискванията на Брюксел и ЕЦБ, България ще трябва да направи доста промени в националното законодателство, а Европейската комисия (ЕК) ще наблюдава „под лупа“ как се справяме със съдебната реформа, с борбата с корупцията, качеството на работата на институциите и финансовия сектор. 

В Плана за действие са включени мерки, които, предвид поетите с писмото от 29 юни ангажименти, следва да се изпълнят до края на месец юни 2019 година. България ще трябва да засили рамката на надзора в банковия сектор чрез тясно сътрудничество с ЕЦБ и предприемане на необходимата подготовка в съответствие със съществуващите процедури чрез извършване на редица промени в националното законодателство, като се предвижда към края на 2018 г. те да бъдат одобрени от Народното събрание, става ясно от съобщението на правителствената информационна служба.

До края на тази година България ще трябва да въведе така наречените макропруденциални инструменти в Закона за кредитните институции, чиято цел е да предотвратяват прекомерното натрупване на рискове в резултат на външни фактори или на слабости на пазара, да изглаждат финансовия цикъл, да засилват устойчивостта на финансовия сектор.

От ЕК и ЕЦБ настояват още за засилване на надзора върху небанковия финансов сектор (пенсионни фондове и застрахователни дружества), подобряване на рамката за несъстоятелността след извършване на преглед на законодателството и изготвяне на съответните законови изменения, както и засилване на рамката за борба с изпирането на пари. Всичко това ще бъде отразено в българското законодателство до края на тази година, а подготовката за прегледа на качеството на активите (стрес тестове) ще започне още от тази есен. Оценката пък трябва да бъде готова до края на юли.

Промени в законодателството, свързани с правомощията на Европейската централна банка в периода на тясно сътрудничество, също трябва да са готови до края на тази година. Това ще бъде отразено с промени в Закона за кредитните институции, Закона за Българската народна банка и Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. 

България ще трябва да модернизира рамката за управление на държавните предприятия посредством преглед и оценка на законодателната, регулаторната и функционална рамка и отправяне на препоръки, свързани с преодоляването на несъответствията между българското законодателство и най-добрите международни практики, а впоследствие и изготвяне на законодателни текстове в съответствие с насоките на ОИСР. По-конкретно до края на септември тази година трябва да приключи събирането на информация за състоянието на сектора на базата на въпросници. През октомври пък ще има проучвателна мисия на ОИСР в България с цел разработване на предварителен доклад за рамката на държавните предприятия.

Народното събрание ще трябва да ратифицира Споразумението относно прехвърлянето и взаимното използване на вноски в Единния фонд за преструктуриране. „Изпълнението на изброените мерки ще осигури спазването на предварително поетите ангажименти в области на политиката, които са от голямо значение за плавния преход към ERM II и към Банковия съюз до юли 2019 г., и като краен резултат да се въведе еврото след изпълнение на всички критерии за конвергенция в съответствие с член 140 от Договора за функционирането на Европейския съюз“, се казва още в съобщението от Министерски съвет.

От Плана, който е качен на сайта на Министерство на финансите, става ясно, че до края на октомври Комисията за финансов надзор (КФН) ще трябва да разработи подзаконова нормативна уредба по отношение на пенсионните фондове - създаване на задължение за документиране на процеса по определяне размера на рисковата премия на дългови ценни книжа, оценявани по метода на дисконтираните парични потоци; въвеждане на изисквания за професионален опит на независимия оценител на притежаваните от пенсионните фондове недвижими имоти, както и изисквания към методите, използвани за тяхната оценка. Промени ще има и по отношение на застрахователите - във връзка с отчетността на застрахователите по МСС за начина и реда за оценка на активите и пасивите на застрахователите и презастрахователите, като ще бъдат доразвити изискванията относно оценката на някои трудноопределими стойности на активи и въвеждане на изисквания за професионален опит на независимия оценител на притежаваните от застрахователите и презастрахователите недвижими имоти, както и към методите, използвани за тяхната оценка.

До края на годината ще трябва да се подобри надзорната дейност на Комисията за финансов надзор чрез въвеждане на изискванията за риск-базиран надзор.

Относно обсъжданата рамка по несъстоятелността до май 2019 г. трябва да бъде разработена пътна карта за изпълнение на препоръките относно рамката по несъстоятелност и за внедряване на модела за събиране и публикуване на данни. До юни пък трябва да приключат обучения на обучители, на синдици и доверени лица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:28 | 07.09.22 г.
fallback