fallback

Изгорелите вноски по застраховки с "Олимпик" не са гарантирани

Депутатите приеха оставката на зам.-председателя на КФН Ралица Агайн

16:43 | 21.08.18 г. 7

Министрите на външните работи и на финансите да търсят възможности за оказване на помощ, включително правна, на лицата, сключили застраховки „Гражданска отговорност“ със застрахователната компания „Олимпик“. Това гласуваха депутатите, които приеха предложение на ГЕРБ за действия след фалита на кипърския застраховател.

Мнозинството гласува още до 7 септември Комисията за финансов надзор (КФН) да представи в Народното събрание доклад за осъществения надзор с информация за собствеността на „Олимпик“ и направените вноски в Гаранционния фонд, както и информация за състоянието на Фонда.

Социалистите внесоха почти същото предложение, което бе отхвърлено. Но, за разлика от ГЕРБ, БСП предлагаха финансовият министър да проучи възможностите за възстановяване на сумите на засегнатите.

Близо 200 хил. български граждани са ощетени с 9,3 млн. лева, преминали в джоба на испанеца Диего Гонзалес Алонсо, заяви лидерът на социалистите Корнелия Нинова. 

В началото на дебата стана ясно, че Ралица Агайн е внесла оставка като зам.-председател на КФН, която по-късно бе приета. Агайн изпревари депутатите, като им представи доклад за действията на надзора по случая.

От нейните думи и последвалия дебат се изясни, че са гарантирани обезщетенията на пострадали при катастрофи, но не и платените премии за прекратени полици. Така 200 хил. засегнати ще трябва да сключат договори за „Гражданска отговорност“ с друг застраховател. 

Засегнатите около 200 хил. автомобилисти трябва в кратък срок да сключат застраховки с друга компания, обясни председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова.

Ралица Агайн посочи, че според подписаната европейска конвенция за застраховането и действащото законодателство Националното моторно бюро на Кипър покрива окончателно несъстоятелността на застраховател, лицензиран там. 

Съдът в Никозия трябва да се произнесе за ликвидация на компанията, което се очаква да се случи в средата на септември. След започване на процедурата ликвидаторът може да започне действия по изплащане на обезщетения.

За обезщетения по „Гражданска отговорност“ на пострадали българският Гаранционен фонд ще обслужва плащанията у нас и пред него трябва да се изпращат исковете. След това българският фонд ще предяви претенции към кипърския.

По думите ѝ в България действат над 600 застрахователя и на единния европейски пазар всеки застраховател, получил лиценз, може свободно да работи в друга държава членка.

Агайн представи данни, според които средната цена на застраховката на „Олимпик“ е над средните нива за пазара, с изключение на някои сегменти, например в зависимост от възрастта на водача.

Тя предупреди, че след тълкувателно решение на ВАС, което разширява кръга на лицата с право на обезщетение при смърт – не само най-близките като съпруг и съпруга, а и деца, братя и сестри, баби и дядовци и други, се очакват 800 млн. лева допълнителен разход за индустрията, което засилва рисковете за сектора.

За засегнатите от фалита заради прекратените полици тя обясни, че повечето просто няма да платят следваща вноска, но за 29 хил. души предстои плащането на по-скъпа следваща вноска. Системата на гаранционните фондове не покрива тези плащания, такова покритие като цяло няма в ЕС.

Агайн допълни, че балансът на „Олимпик“ се е влошил през 2017 г. от покупка за 150 млн. евро на бразилски застраховател и сделка с корпоративни облигации на компанията майка за 24 млн. евро, които не са приети като стойност от одиторите и в резултат е отнет лицензът на кипърското дружество.

„КФН няма правомощие, което да не е осъществено“, каза Ралица Агайн и отчете, че 200 хил. граждани ще понесат загуби от прекратяване на полиците, но обезщетенията по „Гражданска отговорност“ ще бъдат изплатени.

Финансовият министър Владислав Горанов подчерта, че българските граждани трябва да са наясно за риска да загубят премията си при фалит на застраховател от държава, различна от България.

Йордан Цонев (ДПС) предупреди, че предстоят проблеми със „Зелена карта“ и предложи изслушване на сектора с цел превенция. Той също потвърди, че вземанията по щетите са гарантирани, но гаранции по вноските няма.

Премиерът Бойко Борисов предложи работна група на парламента да изясни може ли да бъдат обезщетени гражданите. „Ако ще платим тези пари, да знаем на базата какво, как и защо го плащаме. Ако ще променяме законодателството, това да е предложение на работна група от експерти“, настоя той.

Той допълни, че мястото на управляващите в случая не е в пленарната зала, защото КФН се отчита пред Народното събрание. „Каква политическа отговорност да понесем като КФН е избрана от Парламента“, попита той опозицията. Борисов декларира, че не се е срещал с Агайн.

Волен Сидеров („Атака“) коментира, че засега без законодателни промени въпросът за компенсациите на засегнатите заради прекратените полици не може да бъде решен.

Ралица Агайн уточни, че Гаранционният фонд към 30 юни е с капитал от почти 135 млн. лева, от които Фондът за  незастраховани МПС разполага със 76,3 млн. лева, а обезпечителният фонд с 58,5 млн. лева.

Във  Фонда за незастраховани МПС „Олимпик“ са били задължени да внасят и са внесли 14 млн. лева. В обезпечителния фонд не е трябвало да внасят, но са внесли 2 млн. лева. Тези средства трябва да бъдат възстановени, но юристите трябва да установят на кого – дали на „Олимпик“, или на сключилите застраховка да бъдат върнати по 8,50 лева.

Депутатът Жельо Бойчев (БСП) нарече случая втори провал на институциите след КТБ.

Горанов обобщи в края на дебата, че „ако искаме да търсим решение за чуждите компании и клонове от ЕС при несъстоятелност, имаме изключително малко решения извън законови промени“. Само застрахованите в българските компании имат право да черпят от обезпечителния фонд заради „изгорялата“ премийна вноска, каза той.

Той уточни, че в следващите дни работна група във финансовото министерство се заема да подпомогне Гаранционния фонд, който единствен е страна по конвенцията. Министърът постави въпроса по какъв начин тези 9 млн. могат да бъдат възстановени, без да се платят солидарно от българския данъкоплатец.

Дебатите на извънредното заседание продължават с обсъждане на срива на Търговския регистър. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:30 | 11.09.22 г.
fallback