Целта на социалното министерство е да постигне баланс на интересите и да има Закон за хората с увреждания, в който всеки да припознае своите права. Това каза пред журналисти социалният министър Бисер Петков, цитиран от БТА. Той участва в поредната среща в Министерския съвет под ръководството на вицепремиера Томислав Дончев по промените около грижата за хората с увреждания.
Петков коментира изявлението от тази сутрин на национално представителните организации, че са готови на протест, ако правителството се съобразява само с исканията на протестиращите майки и на омбудсмана Мая Манолова.
"Законът не е в услуга на едни и против други. Поставят се принципно въпросите, няма затворени теми, всичко се дискутира и се предлагат компромисни решения", заяви Бисер Петков.
Той уточни, че вчера в заседанието на работната група са били поканени всички членове - представители на министерства, институции, националнопредставителни организации на хората с увреждания, майки на деца с увреждания. Той посочи, че национално представителните организации не са изключени от разговорите, имат своите становища.
Бисер Петков каза, че не е запознат с позицията за евентуален протест на национално представителните организации и заяви, че ще разчита и занапред на тях да участват във финализирането на законопроекта за хората с увреждания.
Национално представените организация на и за хора с увреждания са в готовност за нов протест. Те бойкотираха днешната среща при вицепремиера Томислав Дончев, като обявиха, че правителството работи под диктата на протестиращите майки и на омбудсмана Мая Манолова.
Национално представителните организации на хората с увреждания ще предприемат през септември всички законови действия, включително и протести в цялата страна, ако правителството се съобразява само с исканията на протестиращите майки и на омбудсмана Мая Манолова. Това каза пред журналисти Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия, която е национално представителна.
Национално представителните организации не участват в момента в срещата в МС по проблемите на хората с увреждания в знак на протест, че промените "се правят под диктат".
Събева призова правителството да спре да работи по този начин, а да работи с разум и за всички хора с увреждания. По думите й в момента се създава законодателство, което не е насочено към всички 750 000 хора с увреждания в България, а само към една много малка група с трайни увреждания. Тя има забележки по начина на регламентиране на индивидуалната оценка в проекта на Закон за хората с увреждания.
Според Събева този закон няма да проработи и голяма част от хората ще останат без нищо. Събева се обяви и против създаването на нова мегаструктура за хората с увреждания с неясен, по думите й статут.