"Технически проблем е предизвикал срива на Търговския регистър, но това не означава, че няма човешка вина. Не допускам това да се е случило вследствие нечия умисъл. Но допускам някой да не си е свършил достатъчно добре работата. Виновните ще бъдат намерени", заяви пред Нова Телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
Същевременно той определи случилото се като "изключително сериозна ситуация, която никой не бива да я подценява". По думите му най-лошото в случая е, че това би могло да се третира като несигурност как работи държавата и каква сигурност осигурява за бизнеса.
Дончев е бил уверен, че не може да се говори за загуба на информация. По думите му е абсолютно невъзможно да се манипулира каквато и да било информация.
"Предвид факта, че от всяка такава ситуация трябва да се извлекат уроци, може би до десетина дни ще бъде предложено на Министерски съвет, освен архивите, освен огледалните регистри, да създадем нарочен специален държавен център, където да се складира още един път цялата информация от държавните регистри и архиви", обеща вицепремиерът.
Продължава работата по възобновяване на достъпа до останалите функционалности на регистъра“, се каза в прессъобщението.
От АВ уточняват, че характерът на технологичните процеси предполага регистърът да функционира пълноценно и с пълния си набор от вписани данни не по-рано от следващата седмица.
„Агенция по вписванията отново подчертава, че нарушаването на работата на регистъра не е свързано със злонамерена външна намеса, нито е свързано с инцидент в киберпространството. Рискове за злоупотреби с наличните данни не съществуват“, категорични са от ведомството.
За блокирането на системата се разбра в петък, а първоначално се очакваше тя да заработи нормално още в началото на тази седмица. Каква е конкретната причина за блокажа вече пети ден не се съобщава. Правосъдният министър сезира всички служби за сигурност.
Експертът по киберсигурност в AMATASТ Любомир Тулев е на мнение, че недостатъчната поддръжка на системите е причината за срива на Търговския регистър. “Причината за срива на Търговския регистър най-вероятно наистина се дължи просто на техническа грешка, а не на опити за злоупотреби. Тя по-скоро се корени в недостатъчната поддръжка на системите”, заяви той в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Очевидно огромната информация, която се натрупва и трябваше да бъде внедрена в Търговските регистър, доведе до неговия срив. Към момента всички компании и адвокати, които се опитват да внесат своята информация, не могат да направят това в законоустановените срокове, което води до санкции. Това пък коментира адвокат Елка Пороминска, член на Съвета на Софийската адвокатска колегия, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Това далеч не е първият гаф с регистъра, но досега не е имало толкова мащабна авария. Изграждането на цялата система струваше милиони, а работа по премахване на различни „бъгове“ не никога не е спирала, откакто е създаден през 2008 г. Според редица експерти, които искат да останат анонимни, вероятно не е бил поддържан бекъп на информацията на друго място. Подобно мнение изказва и технологичният предприемач Иво Мирчев в постинг в социалната мрежа Facebook.
Това обаче би представлявало нарушение на стандартите в индустрията и дори престъпно на фона на факта, че съхраняването на информацията в Търговския регистър е въпрос на национална сигурност. Редица предприемачи са загрижени, че случилото се е много тежък проблем за стопанския живот, особено при липсата на яснота докога ще продължи това положение и какви ще се пораженията. Непълното функциониране на регистъра може да спъне редица сделки между компании и дори да забави подготовката за борсови IPО-та.