fallback

Проектозакон за авторското право ще урежда правата на незрящи

До 11 октомври парламентът трябва да гласува закон, в който се посочва кои организации могат да предоставят писмени произведения на хора с увреждания

17:59 | 08.08.18 г.

Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, съобщи правителствената пресслужба. До 11 октомври парламентът трябва да гласува закона, с който в българското законодателство ще се въведе европейска директива.

С промените се дават нови възможности за свободно използване на писмени произведения от незрящи лица или лица с физически увреждания, които възпрепятстват четенето или боравенето с печатни материали.

Допуска се изготвянето на копия в алтернативен формат, достъпен за лицата с увреждания – Брайлов шрифт, едър шрифт, адаптирана електронна книга, звукозапис на съдържанието на писмено произведение (аудиокнига), радиопредаване и други.

Копията в достъпен формат могат да се изготвят пряко от лица с увреждания, от техен асистент, или от организации, които са уведомили министъра на културата, че ще извършват такава дейност. Като такива организации законът посочва юридически лица с нестопанска цел, които осъществяват общественополезна дейност, народни читалища, библиотеки или специалните училища за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания – увреден слух или нарушено зрение.

На интернет страницата на Министерството на културата ще се публикува списък на организациите, депозирали уведомление, а тези от тях, които и към момента на влизане в сила на закона извършват такава дейност, трябва да подават документите в тримесечен срок.

За организациите е предвидено задължение да гарантират спазване на неимуществените авторски права, да предотвратяват неоторизираното им използване от лица, които не страдат от увреждане по смисъла на закона или по начини, извън допустимите от закона.

В проектозакона е записано и задължение за предоставяне на информация за наличния каталог на копия в достъпен формат, поддържан от съответната организация.

Важно място заемат и разпоредбите, които предвиждат, че организации със седалище в България могат да предоставят копия в достъпен формат на лица с увреждания от други страни-членки на Европейския съюз, а лица с увреждания или организации от нашата страна имат право да получат копие в достъпен формат или достъп до такова копие от други държави - членки на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:17 | 11.09.22 г.
fallback