fallback

КНСБ: Заплатите в сектор Сигурност са 2,6 пъти по-малки от тези в Швеция

Коментираните в доклад разходи са съотнесени по странен начин с БВП на глава от населението, каза лидерът на синдиката Пламен Димитров

18:12 | 02.08.18 г. 5

Българските служители в сектор "Сигурност" получават 2,6 пъти по-малко в реално изражение (по покупателна способност) от тези в Швеция и 1,7 пъти по-малко от словенците. Това каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров, който коментира доклад, оповестен в медиите тези дни, според който българските полицаи са най-добре платените в Европа и заплатите им са съпоставими с тези на колегите им в Швеция.

Пламен Димитров уточни, че докладът първоначално е представен като документ на Световната банка, но след това банката се е разграничила от изследването и е станало ясно, че то е правено по поръчка на българското Министерство на финансите, което е платило за анализа.

От КНСБ обясниха, че методологията на изследване в доклада е изключително неясна, тъй като се съпоставят несъпоставими величини и се дават странни съотношения.

Разходите, които се коментират, са съотнесени по странен начин с БВП на глава от населението, каза Пламен Димитров.

В споменатите в доклада 980 евро (1776 лева) се калкулират и разходите за социални осигуровки, като според същия доклад те са около 51 на сто. Като се приспадне този процент, остават 881 лева. Тези пари се облагат с данък от 10% и реално нетната заплата, която получава служителят, е 800 лева, каза Любомир Костов, икономист на КНСБ.

Той отбеляза, че навсякъде в този документ страната ни се сравнява със страни от Балканския полуостров, а не трябва да се забравя, че България е външна граница на ЕС и разходите в този сектор не може да бъдат сравними с тези в Албания, Македония, Черна гора и Сърбия.

По думите на икономиста числата сами по себе си са верни, но са така представени в доклада, че се създава усещането, че полицаите и пожарникарите в България получават заплати като тези в Швеция.

Според Костов този доклад е опит на изпълнителната власт преди бюджетната процедура да си осигури аргумент да не увеличава разходите в тези публични дейности.

Един пожарникар в България, след увеличенията от януари и от март 2018 година, получава между 900 и 1100 лева. Това са служителите, които работят на терен, а не ръководен състав, съобщи Венцислав Станков, президент на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите в България към КНСБ.

По проучвания на синдиката в сферата на пожарната безопасност и защита на населението в Европа се отделят между 0,6 до 1,1 на сто от БВП в Скандинавските страни. В България едва достигаме 0,2 от БВП, каза Станков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:40 | 14.09.22 г.
fallback