fallback

Дечо Дечев: Бюджетът на НЗОК може да стопи дефицита до края на 2019 г.

Когато има избор между няколко лекарства, които са еднакво ефективни, трябва да се избира най-евтиното, каза новоизбраният управител на фонда

14:02 | 23.07.18 г.
Автор - снимка
Редактор

"До края на тази година бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да може да стопи дефицита. Ако бъдат одобрени мерките, които предлагам, това може да стане през 2019 г.". Това коментира пред журналисти новоизбраният управител на Националната здравноосигурителна каса д-р Дечо Дечев след дискусия на тема "Прозрачност в здравеопазването".

Една от мерките за справяне с дефицита в бюджета на Здравната каса ще бъде промяна в регламента за изписване на скъпоструващите медикаменти с протоколи, конкретизира той.

Според д-р Дечев в момента фармацевтичната индустрия налага на лекарите да изписват най-скъпото лекарство заради бизнес интереси. 

Именно в тази посока ще има промяна, потвърди новият управител.

Категорично там ще има промяна на начина, по който се изписва, което ще доведе до по-кратък път на пациента до тези лекарства”, заяви д-р Дечев. По думите му когато има избор между няколко варианта, които са еднакво ефективни, ще трябва да се избира най-евтиният начин на лечение. Това ще позволи на фарма компаниите да пренасочат ресурса си на влияние върху това да бъдат с най-атрактивна цена, а не в други дейности, посочи той.

Според него това ще доведе до връщане на лекарства на пазара, които бяха изтеглени заради това, че са по-евтини и не предлагат такива атрактивни условия.

Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков каза, че ще подкрепи управителя на НЗОК в мерките за по-рационално изписване на лекарствата при скъпите терапии.

Медицинските критерии трябва да са водещи - от какво лечение има нужда пациентът, най-доброто, с което ще се постигне най-добър резултат. Цената има значение за ефективността, но не мисля, че това е основното. Основното е пациентът да получи най-доброто възможно лечение. Търсенето на най-евтиното лечение може да е добре за Здравната каса, но може да не е най-добро за пациента, коментира Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании, по повод идеите на д-р Дечо Дечев за промени във финансирането на скъпите медикаменти.

Относно друго твърдение на д-р Дечев - практиката лекарите да изписват възможно най-скъпите лекарства Денев каза, че българските пациенти трябва да получат достъп до съвременна медицина, включително и до съвременни лекарства, когато те спасяват и удължават човешкия живот. Оттам нататък правилата, по които това се случва, са работа точно на д-р Дечев и на неговия екип, каза Деян Денев.

Що се отнася до изказването на д-р Дечо Дечев, че фармацевтичната индустрия повлиява избора на лекарите при изписването на възможно най-скъпоструващия медикамент Денев заяви:

“Фармацевтичната индустрия работи по строги етични правила как взаимодейства с лекарите и основното правило е, че тя не трябва да влияе на избора, а само да дава информация за тези нови технологии и как те се ползват. Оттам нататък как лекарят избира кое лечение да се използва, зависи само от неговата компетентност и неговите знания."

Д-р Дечев пък потвърди заявката, която ще фокусира управлението му - ефективност, ефикасност и контрол. Конкретните стъпки ще бъдат обявени до три месеца – на първо място в лекарствената политика, лечението в чужбина и контролът.

Големият проблем на Здравната каса в момента е, че се занимава с дейности, за които няма компетентност. Трябва да се промени алгоритъмът на клиничните пътеки – какво се полага на пациента и какво задължително трябва да се извърши, за да може да се контролира след това. Ефективният контрол обаче може да се случи само с въвеждането на електронна система, заяви д-р Дечев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:11 | 13.09.22 г.
fallback