fallback

Строят ограда на границата с Румъния срещу африканската чума по свинете

Друга мярка е намаляването на популацията на дивата свиня

19:30 | 20.07.18 г.

Започна строителството на ограда през сухопътната граница на България с Румъния, за да не се допусне у нас навлизането на заболяването африканска чума по свинете, съобщи Изпълнителната агенция по горите. Оградата ще бъде с дължина 133 хил. линейни метра.

Друга мярка е намаляването на популацията на дивата свиня. За целта са намалени цените за лова. Предвидено е заплащане от 30 лв. за ловците при отстреляна дива свиня. 

Стопанисващите дивеча в страната са получили комплекти за вземане на проби, за да изследват наличието на трихинелоза и африканска чума.

На 24 юли 2018 г. в Изпълнителна агенция по горите ще бъде проведено заседание на Ловния съвет.

В цялата страна се провеждат разяснителни кампании. При установяване на мъртва дива, полудива или питомна свиня Агенцията призовава гражданите да звънят на телефон 112 или в съответната ветеринарна служба.

Междувременно ветеринарни специалисти се опасяват, че до месец и половина африканската чума по свинете ще прескочи границата ни с Румъния и ще навлезе в Силистренско, предаде БНТА.

Извършва се дезинфекция на влизащите през граничния пункт Силистра-Кълъраш автомобили и се конфискуват хранителни продукти с животински произход. Подготвя се е и система за дезинфекция на пункта Кайнарджа-Липница.

Животновъди от региона заявиха, че са предприели всички необходими мерки, за да защитят бизнеса, а стопани, отглеждащи прасета за лична консумация, се надяват болестта да не стигне до тях.

Изпълнителна агенция по горите и държавните предприятия организираха поставянето на информационни табели, предупреждаващи за опасността, на граничните контролно-пропускателни пунктове. Целта е да се ограничи пренасянето на вируса.

От началото на 2017 г. са констатирани хиляди огнища на заразата при дивите свине в Украйна, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия и Румъния.

Африканската чума по свинете е заболяване, което засяга домашните и дивите свине. То не е опасно за човека, но вирусът може да се предава чрез хранителни продукти, с дрехи и обувки, поради което хранителните отпадъци трябва да се изхвърлят само в затворени контейнери за смет.

Смъртността при животните е голяма, няма лечение и ваксина. Изкореняването му е изключително трудно, особено при дивите свине, поради което превантивните дейности са от най-съществено значение.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:44 | 13.09.22 г.
fallback