fallback

Какви обезщетения ще получат фермерите в Странджа за избитите животни?

Дворовете на малките стопанства ще бъдат обеззаразени за сметка на агроминистерството

13:27 | 17.07.18 г. 6

Започна изплащането на обезщетенията за животновъдите в Странджа, чиито стада бяха умъртвени заради чумата по дребните преживни животни. За целта бяха отпуснати близо 305 хил. лева. Това каза пред Нова телевизия земеделският министър Румен Порожанов.

Държавен фонд „Земеделие“ съобщи вчера, че помощта за селата Кости и Воден е не по-малко от 190 лева за коза или овца, а за животни под селекционен контрол започва от 250 лева. Предстои разплащането за останалите засегнати ферми от община Болярово.

Днес Порожанов уточни, че в зависимост от килограмите на животните за тези под селекционен контрол обезщетенията достигат 327-329 лв., като малко над 200 лв. ще бъде средната цена за овцете и козите. Агроминистерството ще обяви обществена поръчка и дворовете на малките стопанства ще бъдат почистени и обеззаразени за сметка на министерството.

Обсъжда се и допълнителна компенсация от 40 лв. на животно заради загубите от непродадено мляко, плюс 7 лв. на овца по схемата de minimis. Стопаните ще получат и останалите субсидии за обвързано производство между 56 и 80 лв., също и преходната национална помощ, която е между 40 и 50 лв.

Порожанов отчете като слабост недостатъчната комуникация с фермерите, чиито животни бяха евтаназирани. „Всеки от нас е съпричастен към болката на стопаните. В момента обаче има една болест, която е от най-смъртоносните. Тя е потвърдена за всяко едно огнище“, заяви той.

Във връзка с обвиненията, че се избиват и здрави животни, Порожанов разясни, че чумата по овцете има няколко генотипа и заразата в Турция е с по-бавно изразени симптоми и смъртност. Налице са положителни проби в България, а животните са контактни, тъй като вървят по един път и пашуват заедно, затова се действа в зона от 3 километра.

Румен Порожанов даде пример с избиването на 300 хиляди животни във Великобритания заради „лудата крава“ и с евтаназирането на 12 милиона прасета в Холандия заради конвенционална чума.

Според него мярка като карантината носи рискове за наличните 1,3 млн. овце в България. В седемте засегнати общини овцете и козите са към 30 хиляди.

Обезщетенията са напълно адекватни и днес вече трябва да са по сметките на земеделските производители, настоя Порожанов.

Той предупреди, че струпването на протестиращи, които не са животновъди, в заразените райони „определено е риск отново да се разнасят тези зарази“.

„Към момента има регистрирани шест огнища на чума по дребните преживни животни в пет населени места, които са в региона на Ямбол и Бургас. Общият брой засегнати животни е около 4 хил., като се предполага, че най-вероятната причина е нелегално придвижване на животни от заразени региони в Турция“. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria д-р Александра Митева от БАБХ.

Тепърва по думите й ще бъдат изчислени финансовите загуби за България.

Междувременно днес продължиха критиките към земеделското министерство за начина, по който се справя със ситуацията.

„Хората в България не вярват на институциите. Първата сред тях, която буди недоверие днес, е Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)“, заяви председателят СДС Румен Христов пред Bloomberg TV Bulgaria. За протестите на животновъдите той сподели, че едно от нещата, което наистина ги е подразнило, е било бездушието и несъпричастността, която е демонстрирана от страна на БАБХ.

„Тази болест е икономически значима, трябва да бъдат взети мерки. Ветеринарите казват, че няма друг вариант освен евтаназията, но трябваше това да бъде обяснено. Трябваше да бъдат проведени срещи с тези хора и на човешки език да се обясни, че това е начинът, че ще бъдат компенсирани, че ако тази зараза не бъде спряна, може да засегне цялата страна или ЕС“, заяви Христов.

"Никой не разбра защо беше нужно да е избиват близо 4000 животни. Европейската директива предвижда умъртвяване едва след доказване на заболяването. Не може да се действа на принципа няма животно - няма проблем", каза пред Bulgaria ON AIR д-р Марина Иванова от Фондация "Четири лапи".

"Разпространението на вируса става за секунди. Да използваме хорското недоволство, за да извличаме политически дивиденти, е цинично“, отговори председателят на областния съвет по животновъдство в Ямбол Стоян Чуканов.

„Ветеринарните лекари трябва да си свършат работата. Когато те са възпрени от екзалтирани тълпи, това не е от полза за никого", каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
fallback