Търговците на горива на едро ще трябва да имат внесен уставен капитал от поне 1 млн. лева или активи в размер на най-малко тази сума, за да могат да извършват дейността си. За търговците на дребно изискванията са за 20 хил. лева уставен капитал или активи.
В първоначалното предложение изискванията за уставен капитал или активи за търговците на едро бяха за поне 3 млн. лева.
Това приеха депутатите с гласуване на второ четене в пленарната зала на текстове от спорния Закон за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Част от предложенията предизвикаха спорове в управляващата коалиция и депутатите от НФСБ, които са в състава на "Обединени патриоти", не ги подкрепиха.
Заради края на работния ден депутатите не успяха да довършат гласуването по част от законопроекта и това ще бъде първа точка за парламента по време на заседанието в четвъртък.
Освен изискванията за уставен капитал, законът поставя условия и за обезпеченията на дейността на компаниите в сектора - 500 хил. лева за търговците на едро и по 20 хил. лева на обект за търговците на дребно.
Отпада първоначалното искане обезпечения да дължат компаниите, които транспортират петролни продукти (по 3 хил. лева за превозно средство). Гаранции няма да внасят и обектите, в които временно се съхраняват горива или нефтени продукти.
Именно изисквания за обезпечаване на дейността предизвикаха протести на малките играчи в сектора, които обвиниха авторите в лобизъм. Представителите на малките бензиностанции бяха против поставянето на едни и същи изисквания пред всички участници, независимо от големината на бизнеса им.
Със същия мотив срещу новото законодателство се обявиха и депутатите от НФСБ. По време на дебатите Йордан Апостолов (НФСБ) коментира, че изискването за капитал може да предизвика наказателна процедура срещу страната. Той посочи още, че заложената сума за капитал и обезпечение ще "елиминира" малките фирми на пазара.
От партията заявиха още, че текстовете въвеждат лицензионен, а не регистрационен режим за работата на бензиностанциите и това също е основание да не подкрепят текстовете.
С приетите промени всички дейности, свързани с петрол и петролните продукти, ще се контролират от министъра на икономиката, предвижда още одобрена в пленарната зала промяна в новия секторен закон, предложена от депутата Валентин Николов (ГЕРБ). В първоначалните планове това трябваше да се извършва от министъра на финансите.
В Министерството на икономиката ще се води и специален регистър на лицата, които извършват дейностти, свързани с петролни продукти, като за всяка от дейностите ще се прави отделна регистрация.
Законопроектът беше забавен с няколко месеца и заради протести на фермери, които бяха против включването на "мобилните" бензиностанции, ползвани от селскостопанската техника. През пролетта на сектора беше обещано, че всички техни искания ще бъдат съобразени.
С текстовете например се разрешава съхраняване на горива в цистерни с обем до 50 куб. метра в селскостопанските дворове, посочи по време на дискусията депутатът Емил Димитров. Той обясни, че е имало доклади, които са показали, че много земеделски производители са закупили стари цистерни от БДЖ и в тях съхраняват горива.
"Мобилни" бензиностанции ще има само за собствено потребление и от тях пътни превозни средства и селскостопанска техника ще могат да зареждат до 80 литра.