Краят на българското европредседателство носи по-скоро разочарование и засилване на скептицизма. Свръхочакванията, свързани с него (Шенген, еврозоната, конкретни политически и преди всичко икономически ангажименти за Западните Балкани), се сблъскват с рутината на едно нормално провеждане, на едно протоколно политическо събитие, на което страната е просто домакин.
Това показва най-новото проучване на социологическата агенция „Медиана“, проведено от 1 до 6 юли след 1008 пълнолетни граждани по метода лице в лице.
Бъдещето на ЕС
На сериозен удар е подложена идеята за общност, солидарност, заедност. Едва 16% смятат, че нещо подобно на „евроатлантическа солидарност“ реално съществува. За огромната маса от хората това е просто празен звук.
Като цяло това очертава картината на засилена тревожност от един турбулентен свят и нестабилна Европа, в които всеки играе за себе си, а малка България е просто зрител (и възможен потърпевш).
Нагласи към властта
Съвсем естествено всичко това удря върху имиджа на управлението, което в последните месеци се легитимираше като деен участник в европейските процеси (преди всичко като посредник между ЕС и Турция, Западните Балкани). Ако по време на българското европредседателство наблюдавахме нараснал оптимизъм и доверие във властта, сега наблюдаваме обратния процес, коментират от социологическата агенция.
Леко се увеличава песимизма, разочарованието от властта, намалява оценката за нея, леко се увеличава и желанието за предсрочна смяна на властта (достигайки близо 30% от пълнолетните).
Електорални нагласи
Всичко това слабо се отразява на електоралните нагласи на избирателите.
ГЕРБ губи един процент, но и подкрепата за БСП спада с два. Разликата се запазва в рамките на 4% – нещо което наблюдаваме вече половин година. Патриотите запазват стабилни позиции (основно на базата на ролята на вътрешно управленска опозиция – Волен Сидеров, Валери Симеонов). ДПС е в нормалната си кондиция и няма данни за ерозия в резултат на ДОСТ и Лютви Местан. Воля, АБВ и различните „десни“ гравитират около 2% и засега са под линията за попадане в един бъдещ парламент.