fallback

Георги Михайлов: Трябва контрол върху Надзорния съвет на НЗОК

Всички документи на парламента, които излязоха през първите шест месеца на годината, постигнаха негативен отзвук в професионална общност, коментира депутатът от БСП

11:32 | 28.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В последните няколко години нито един управител на НЗОК не е изкарал целия си мандат, а повечето от тях са били на поста по-малко от една година, коментира пред БНР проф. Георги Михайлов от „БСП за България“. Вчера той анонсира, че левицата ще предложи законодателни промени в избора на управителя на Здравната каса.

Георги Михайлов уточни и част от промените, които ще предложи за обсъждане.

Според него управителят на НЗОК, който участва в Надзорния съвет, трябва да има право на глас. Освен това е необходим контрол върху дейността на съвета. Депутатът е на мнение, че от промяна се нуждае и численият състав на Здравната каса, тъй като тя е обществена организация, а в момента председателят на Надзорния съвет е заместник-министър на здравеопазването.

„Всичко това прави НЗОК един обикновен платец, една обикновена касичка, която става предмет на тежки противоборства между определени интереси. Това трябва да се промени и да се потърси баланс в интерес на обществото“, коментира депутатът от левицата.

По думите му липсата на контролен съвет върху Надзорния съвет създава възможност „дейността му да не бъде контролирана практически от никаква институция, освен де юре от парламента, но с така съществуващите законови норми де факто от никой“.

Депутатът заяви още, че е време да се обърне внимание на проблемите, свързани с финансирането на здравната система. Той изрази мнение, че има групи от интереси, които се опитват да дирижират запазването на статуквото.

Той е категоричен, че само промени в избора на управител на НЗОК няма да решат всички проблеми в здравеопазването, чиято дейност и финансиране се регулират на 90% от Здравната каса.

Проф. Михайлов смята, че „не може механично да прочитаме всеки 9-10 месеца един ферман от правила, които не са се променили от години, избира се една личност и тя става изкупителна жертва на всички неуредици, които се случват в системата на здравеопазването.

„Безспорно има някои групи от интереси, които дирижират и се опитват да дирижират запазването на статуквото“, посочи депутатът и поиска проблемите на НЗОК и предложенията за решенията им трябва да се разгледат надпартийно, за да се постигне консенсус.

Депутатът настоява да се проведат разговори между различните политически сили, на които да се обсъди здравният модел, неговото управление и финансиране.

"Всички документи, които излизат до момента, през първите шест месеца на годината постигнаха негативен отзвук в цялата професионална общност, те не бяха консенсусно одобрени. Ако и сега се получи така, то консенсус трудно може да бъде постигнат“, прогнозира професорът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:32 | 09.09.22 г.
fallback