ГЕРБ е напът да загуби ролята си на първа политическа сила, сочи национално представително изследване* на Агенция „Афис“ от юни.
Електоралната ножица между ГЕРБ и БСП се затвори. Ако се стигне до извънредни парламентарни избори, 22,9% биха подкрепили ГЕРБ, а 22,6% – БСП. Разлика от 0,3% е статистически пренебрежителна. Подобно изравняване на потенциала се случва за първи път от края на ноември 2016 г. насам, коментират социолозите. В сравнение с май делът на гласуващите за ГЕРБ спада с 3%, а за БСП се увеличава с 3%.
В момента Обединените патриоти биха получили 5,4%, а ДПС – 10%. Партия „Воля“ би изпаднала от парламента с по-малко от 2%. Сборът на гласовете за всяка от известните десни партии (ДСБ, Да, България и СДС) е 1,5% и остава далеч под бариерата от 4%.
Сред предполагаемите фактори, допринасящи за посочената динамика, проучването отчита серията скандали с протестиращите майки, както и серията подадени и изтеглени оставки на министри девалвира жестовете на отговорност.
Не може да не оказва ефект антиевропейската кампания около проблема с превозвачите, водена от депутати тъкмо на управляващите. С тези публични акции може да се обясни друга промяна – че тъкмо в последния месец на европредседателството на страната ни, доверието в ЕС спадна от 50% до 45%).
Графика: Афис
Ерозията на доверието е логична. От близо две десетилетия Агенция „АФИС“ констатира, че хората различават популисткия стил на управляващите от реалната политика, вградена в статуквото. С кратковременно изключение през 2007, всеки сондаж показва, че делът на хората, които смятат, че живеят по-зле от предната година, е 2-3 пъти по-голям от тези, които живеят по-добре. И сега това съотношение е 15 към 28%. Тези, които смятат, че страната се движи в правилна посока, са 22%, а онези, които смятат, че посокага е грешна, са почти три пъти повече – 57%. Затова всяка настойчива пропаганда на „успехите“ се връща като бумеранг върху управляващите партии, независимо кои са, както и става в момента, оментиарт социлозите от „Афис“.
Спадащото доверие е плод преди всичко на усещане за криза на представителството между политици и избиратели. В последните месеци желанието за промени се върна на нивото, което беше достигнало по време на изборите миналата година. 25% искат нови избори, 27% – смяна на министри, 9% – нова коалиция в рамките на сегашния парламент. Едва 23% предпочитат запазване на правителството в сегашния му вид.
* Коментарът е въз основа на данни от национално представително проучване на Агенция „Афис“, проведено в периода 8-12 юни 2018 г. Интервюирани пряко „лице в лице+ в домовете им са 1010 лица. Изводите са представителни за мнението на пълнолетните български граждани с избирателни права.