fallback

Над 200 млн. евро са инвестирали румънски компании в българската икономика

Споразумение между бизнес организации на двете съседни държави ще стимулира търговията на пазари на 150 км от границата

14:23 | 15.06.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Повече от 200 млн. евро са инвестирали румънски компании в България.

Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев при откриването на  българо-румънски бизнес форум, който се провежда във Велико Търново. В  събитието се включи кметът на общината Даниел Панов, а в двустранните разговори участваха повече от 70 компании.

„Форумът се провежда в изключително подходящ момент – когато икономиките ни са в подем, а връзките между бизнеса от двете държави постоянно се заздравяват и развиват“, каза Александър Манолев, цитиран от пресцентъра на икономическото министерство.

По думите му през 2017 г. износът ни за Румъния възлиза на 2,1 млрд. евро, а двустранният стокообмен e на стойност 4,3 млрд. евро.

Според него бъдещите съвместни проекти между бизнеса на двете съседни страни ще набележат нови приоритетни сфери за сътрудничество.

Зам.-министърът отбеляза предимствата на България като инвестиционна дестинация и конкретно на област Велико Търново.

„Това е и един от регионите, които най-успешно се възползват от европейската безвъзмездна помощ“, посочи икономическият Александър Манолев.

Промишлеността е основен структуроопределящ отрасъл за регионалната икономика с водещо значение по редица показатели. През 2016 г. предприятията от нефинансовия сектор в област Велико Търново са реализирали приходи от дейността за близо 5 млрд. лв., а по данни на НСИ, най-голям дял в брутната добавена стойност на регионалната икономика имат услугите, заемащи 63%. След тях се нарежда индустрията с 29% и селското стопанство с 8% дял.

Зам.-министърът отчете, че в областта са усвоени средно по 746 лв. на човек от населението, а за община Велико Търново този показател е още по-висок, достигайки до средно 1000 лв. на жител.

С румънския бизнес ще започне съвместна кампания за промотиране на производители. За целта румънската бизнесорганизация Балканска Търговска Къща и българската Асоциация "За да има българско" подписаха споразумение, според което при съвместните изяви ще се организира търговия на общински пазари или места за фестивали и панаири в рамките на 150 км от границата.

Към момента има разрешения от няколко румънски общини и се подготвят и първите съвместни участия, пише в споразумението, подписано между Балканска Търговска Къща (седалище Брашов, с над 1100 активни фирми членки) и Обединени Бизнес Клубове (ОБК).

Сред другите съвместни инициативи, предвидено в него, е сътрудничество и изграждане на бизнес инкубатори; създаването на обща марка с цел презентиране на балкански продукти; сътрудничество в областта на СПА сектора и др.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:12 | 13.09.22 г.
fallback