През 2017 г. двустранният стокообмен между България и Руската федерация се е увеличил с над 40%, надхвърляйки 4,3 млрд. долара.
Според статистиката на НСИ той заема 6,7% дял от общия външнотърговски обмен на България. Износът на български стоки се е увелечил с 87%, а вносът – с 34%. Експортът достига 810 млн. долара и относителен дял 2,7%, а импортът възлиза на 3,5 млрд. долара и относителен дял от 10%.
Това отчете заместник-министърът на икономиката Александър Манолев на среща с Владимир Падалко, вицепрезидент на Търговско-промишлената палата на Руската федерация, на която присъства и Георги Минчев, председател на ръководството на Българо-руската търговско-промишлена палата. Срещата се състоя преди българо-руския бизнес форум „Медицина и фармация“, съобщават от министерството на икономиката.
„Това е тема със сериозен потенциал в нашето икономическо партньорство и се радвам, че е във фокуса на Търговско-промишлената палата на Русия“, посочи Александър Манолев. Според него медикаментите са водеща група стоки в търговския обмен с Русия през последните години.
При откриването форума министърът на икономиката Емил Караниколов съобщи, че износът на медикаменти заема дял между 15 и 30% от двустранната търговия с Русия през последните години, като по данни от първото тримесечие на 2018 г. расте с 31,5%.
Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков се надява бизнесът да намери начин да предоставя както на българските, така и на руските пациенти възможност да се лекуват в двете страни и да имат достъп до иновациите, апаратурата и ноу-хауто, които се развиват там и у нас.
„Здравето е наднационална субстанция. Имаме огромен потенциал в съвместните научни разработки. Взаимните доставки на медицински продукти и технологии са приоритет“, заяви Виктор Дмитриев, генерален директор на Руската асоциация на фармацевтичните производители.
По думите му и двете страни имат един общ враг и това са фалшификатите на пазара на лекарства.
„Борбата с тях не е работа само на една страна, защото тя има глобален характер и затова са необходими съвместни усилия за справянето с нея“, подчерта Виктор Дмитриев. Той отправи покана към българските студенти по фармация да вземат участие в специализираната олимпиада по фармация, която ще се проведе в Нижнийновгород. „България може да бъде важен регионален център на инвестиционни проекти в областта на медицината и фармацията“, смята д-р Таня Андреева, председател на Център за социални и здравни политики и модератор на кръглата маса на тема „Здравни политики - икономика и инвестиции в здравеопазването в контекста на българо-руските отношения“.
По време на форума от руска страна беше отправена покана към българските производители да открият свои производства и в Русия.
Участниците във форума представиха своите постижения и обменяха опит и идеи за бъдещо партньорство. Представени бяха български и руски компании, специализирани в областта на медицинските технологии и оборудване, фармацията и санаторно-оздравителния туризъм, и рехабилитация.