Процедурата за приемане на пакета „Мобилност” започна в полза на българските превозвачи. Дебатът и гласуването на транспортната комисия в Европарламента вчера приключи с приемане на всички предложения за промени, внесени от българските евродепутати.
„Изпълнена е първата точка, която беше изключително важна. Вчера беше гласувана т.нар. Директива за командироване на работници в чужбина. Това е много важна стъпка. Оттук нататък предстои още много работа. Важно е да се отбележи, че нито за минута не сме спрели да отстояваме позицията на бранша на българските превозвачи”, заяви по Нова телевизия зам.-министърът на транспорта Ангел Попов.
Европейският парламент в Брюксел гласува текстовете от т. нар. „Закона Макрон”, който изкара засегнатите превозвачи с камионите по улиците на България и Белгия. Родните превозвачи заплашиха дори с референдум за излизане от ЕС, ако пакетът "Мобилност" не бъде променен.
Решенията на транспортната комисия, които касаят българските превозвачи, предвиждат те да могат да пренощуват в кабината на камиона без да са длъжни да спят в хотели; да могат да избират къде и кога да почиват и да взимат месечната си почивка, но преди това ще трябва да уведомят работодателите си, които от своя страна трябва да заплатят социални осигуровки в размер, приет в страната, на чиято територия се намират. Процедурата засега е само в начална фаза. Предстои тя да мине през още няколко етапа.
Относно изказването на вицепримиера Красимир Каракачанов, че страната ни трябва да заеме по-твърда позиция относно проблемите на транспортния бранш, Ангел Попов коментира с думите: „Трябва да има дипломация, без обаче да отстъпваме от нашите национални интереси”.
Евродепутатът Андрей Новаков определи одобреното от ЕП като значителен успех.
Усилията на премиера и на министър Московски дадоха резултат, защото това беше плод на много дълги преговори и усилия, каза евродепутатът по БНТ.
С оглед на това, че отпаднаха повече от 3/4 от тези наистина неприемливи за българския бранш мерки, аз считам, че това беше значителен успех, посочи той. И обясни, че евродепутати са променили възгледите си по темата в последния момент по част от поправките. "Получихме подкрепа от колеги, които се колебаеха", "колегите от Германия и Франция останаха непреклонни до последно", подчерта той.
Оттук насетне остава пленарно да гласуваме само мандат за преговори, не и мнение по текстовете, които приехме, каза Новаков.