fallback

Горанов: Трябва да ограничим битовия хазарт

Не смятам, че в Москва сме се извинявали или молили, коментира финансовият министър срещата между Борисов и Путин

10:31 | 01.06.18 г. 3

Трябва да ограничим битовия хазарт, там където хората наистина страдат от него – в малките населени места и в близост до училищата. Това каза в ефира на bTV финансовият министър Владислав Горанов.

Според него въпросът с рекламирането на печалбите от лотариите се истеризира излишно. В момента изчакваме да видим в каква посока ще поеме дебата в парламента относно предложението на вицепремиера Валери Симеонов за ограничаване и забрана на подобна реклама, каза още финансовият министър.

Той подчерта, че за него е по-важно да се регулират игралните зали, които се намират близо до училища и в малки населени места, защото там наистина хазартът се превръща в социален проблем.

„Вижте, не мисля, че някой е фалирал от това, че е изтъркал две билетчета, без, разбира се, да отивам в другата крайност, че трябва непрекъснато от телевизионния ефир да се лее реклама на подобен тип дейност. От друга страна именно тази реклама е причината вие (има предвид водещия Антон Хекимян, бел. ред.) всяка сутрин да сте в ефир и да обучавате обществото. Ако нямате реклама, а се финансирате от нещо друго, зависимостите ви много ще се проявят“, обяви Горанов.

Според него в крайна сметка темата няма финансово измерение. „Да, приходите от хазарт са значителни, но те няма да пречупят държавната сметка“, категоричен е той.

Горанов коментира и срещата на министър-председателя Бойко Борисов с руския президент Владимир Путин, която предизвика противоположни мнения в обществото.

„Интересите на руската и българската страна съвпадат – трябва да гарантираме запазването на България като играч в транзита на газ в Европа и да гарантираме, че ако доставките на газ през Украйна станат невъзможни, ние да имаме достатъчни количества, за да работи нашата икономика”, каза финансовият министър.

Относно рестартирането на „Южен Поток”, Горанов обяви, че преди този проект не е отговарял на изискванията на ЕС.

По думите му ако този проект в бъдеще съответства на икономическия интерес на България, би могъл да бъде реализиран. Относно това дали е договорено газопроводът "Турски поток" да се отклони към България, Горанов обяви, че „политически е договорено да има отклонение, но все още се работи по техническите детайли“.

„В интерес на истината това, че навремето недостатъчно добре се обясниха мотивите, с които се прекрати „Южен поток”, наложи Русия да направи излишни разходи, а страната ни като лоялен партньор на Европейския съюз защитава европейските решения“, каза още той.

При всички положения, ако евентуален нов проект за минаване на газопровод през България не отговаря на правилата на ЕК, той няма да стане, както не се реализира "Южен поток", уточни още финансовият министър. 

Горанов е категоричен, че отношенията между България и Русия са партньорски и „не е имало никакво молене за нещо“. Относно обвиненията, че нищо конкретно не е произтекло от визитата на Борисов, той се оправда с тезата, че по време на срещи на високо равнище не се договарят технически детайли.

„Европа е зависима от руския газ и тази зависимост е непреодолима поне дотолкова, доколкото това е най-евтиният газ, който може да стигне до европейските домове и компании”, допълни Горанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:17 | 14.09.22 г.
fallback