fallback

Срещата в Москва: Какво се разбраха Борисов и Путин?

Не бива да отиваме с кошница, която е абсолютно нереалистична, каза политологът Татяна Буруджиева

11:36 | 31.05.18 г. 5

Премиерът отиде в Москва с конкретни проекти, но не трябва да тълкуваме това като подпис върху договор, има много стъпки да се извървят. Това каза политологът Татяна Буруджиева в коментар след срещата на Бойко Борисов и Владимир Путин.

Припомняме, че в сряда след срещата си с Владимир Путин Бойко Борисов обяви, че Русия няма против да се направи връзка по сушата между строящия се "Турски поток" и България, чрез който да се захранва газовият хъб "Балкан". Въпреки това обаче всички детайли по разходите за свързването с газовата мрежа, като и условията по търгуването и транзитирането на газа ще се договарят тепърва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че няма договорки за доставки на газ в България по "Турски поток". При преговорите между руския президент и българския премиер не са постигнати конкретни договорености, заяви вчера пред медии говорителят Песков.

След срещата Москва обяви готовност да участва в проекта АЕЦ „Белене”.

Мащабните енергийни проекти и големите политически залози коментираха по Нова телевизия политологът Татяна Буруджиева и Георги Харизанов от Института за дясна политика.

„Не бива да отиваме с една кошница, която е абсолютно нереалистична. Никой не може да очаква от такова посещение да се подпишат договори”, заяви Татяна Буруджиева. 

„Премиерът отиде с конкретни проекти. Не знам защо днес това трябва да го тълкуваме едва ли не като подпис върху договор. Не! Има много стъпки да се извървят”, коментира Буруджиева.

„Срещата на политическите лидери е да се изрази политическа воля. Няма за какво да се извиняваме на Русия. Да, „Южен поток” беше спрян, но той беше спрян, защото нарушава либерализационния пакет, защото беше натоварен с тежки корупционни процедури тук”, заяви Георги Харизанов.

По думите му оттук нататък техническа работа на компаниите е да договорят въпросните газови трасета.

„След вчерашното решение на Международния арбитраж по съдебния иск на украинската компания към „Газпром” ситуацията с транзита през Украйна се усложнява. Всеки, който подценява газовите доставки, е кръгъл глупак. Изключително важно е тези разговори да продължат, защото те касаят развитието на българската икономика”, заяви още Харизанов.

„Ние се отказахме от „Южен поток” и сме съдени от руската страна, но всеки си търси своя интерес. И България щеше да съди Русия, ако бяхме инвестирали толкова в един проект и след това той се разпадне”, коментира Буруджиева. Трябва да уважим способността да преценяваш и да си виждаш и грешките. В политиката това не е толкова лесен ход. Не мисля, че му е било приятно на премиера да каже. Но факт е, че загубихме от нереализирането на този проект, коментира политологът.

„България е спазвала стриктно европейското законодателство и така проектът „Южен поток” не е реализиран”, коментира Георги Харизанов. „България не може да загуби от това, че е лоялен член на НАТО и ЕС. Продължавам да съм скептик, че ще се случи каквото и да е с „Белене”.

Харизанов продължи: „Българският интерес е доставки на възможно най-евтини енергоносители за българската икономика, която има задача да расте и да става все по-голяма. Без да има достъп до евтина енергия и евтини ресурси, това е невъзможно”.

Експертът по национална сигурност и геополитика Боян Чуков също коментира визитата в Москва пред Bulgaria ON AIR.

Вижте повече във видеото.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:20 | 13.09.22 г.
fallback