42 хил. сгради се нуждаят от обновяване, а средствата, необходими за това, са изключително огромни. Нужен е устойчив модел на финансиране, заяви заместник-министърът на регионалното развитие Малина Крумова в ефира на Нова телевизия. Очаква се до средата на следващата година около 2 хил. сгради да бъдат обновени.
Тя обяви, че се обмисля въвеждането на съфинансиране за хората, които не могат да си позволят саниране, както и диференциране в зависимост от климатичните или демографските обстоятелства в различните области и общини, но все още не е взето окончателно решение за това как да бъде продължена програмата за безплатно саниране.
„Единственото ясно е, че ефектите от програмата са изключително големи и следва да продължим да изпълняваме подобни програми за жилищно обновяване”, уточни Крумова и добави, че правилата обаче ще бъдат променени.
Тя подчерта, че в региони със забавено икономическо развитие има и застрашаване на жилищния фонд и напомни, че собствеността е не само право, но и отговорност, и ако хората искат помощ за обновяването от държавата, следва и да поддържат собствеността си.
Според нея един унифициран модел не върши достатъчно работа. Около 40% от хората са готови да предоставят частично финансиране и това следва да бъде използвано, допълни заместник-министърът.
По думите ѝ новият модел на финансиране трябва да е готов до края на 2018 г. „Ще има ясна дългосрочна визия поне за следващите 25 години”, категорична е Крумова. До сега около 70 хил. са сдруженията на собственици, кандидатствали за помощ по програмата, каза още заместник-министърът.