Защитата от градушки ще струва на фермерите 13,5 млн. лева, а на застрахователите – 6 млн. лева годишно. Това се вижда от разчетите към проекта на Закон за превенция от неблагоприятни климатични събития в земеделието. Държавният бюджет също ще финансира в бъдеще тази дейност с 8,5 млн. лева, което е намаление в сравнение със заложените за тази година 15,7 млн. лева. Засега се очаква разходите за земеделските стопани да са в рамките на 0,5 лв./декар.
Предложеният наскоро от агроминистерството проект е публикуван за обществено обсъждане. Там е заложено Агенцията за борба с градушките да се преобразува в държавно предприятие, което да управлява риска от неблагоприятни климатични събития в земеделието.
Предвижда се предприятието да бъде управлявано от агроминистъра и управителен съвет с представители на земеделското министерство, на фермерите, на Асоциацията на застрахователите, както и от директор.
Финансово обезпечаване на дейностите по управление на риска от неблагоприятни климатични събития, млн. лева:
Част от необходимия ресурс за новите дейности ще се предоставя от бюджета. Останалите средства ще бъдат привлечени от земеделските стопани чрез въвеждане на годишни задължителни вноски и от отчисления от премийния приход на застрахователните компании, предлагащи определени класове застраховки.
Застрахователите вече изпратиха позиция против тази идея, но агроминистерството не се отказва от нея.
В мотивите на проекта пише, че ще бъде разширена системата за борба с градушките, като се постигне защита върху 100% от обработваемите земеделски земи в страната, както и върху урбанизирани територии, за които съществува техническа възможност – Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Кърджали, Смолян, Благоевград, Кюстендил, Перник, София.
Агроминистерството планира и да въведе самолетен способ за борба с градушките и преразпределение на валежите.
Обществената консултация продължава до 23 юни 2018 г.