fallback

Огнян Минчев: В Москва президентът може да постави въпроси от национален интерес

България се нуждае от равнопоставени и взаимноизгодни отношения с Русия, каза политологът

17:40 | 21.05.18 г.

В Москва държавният глава може съвсем спокойно да постави въпросите, които засягат българския национален интерес. Няма значение дали те се намират в обхвата на неговите пълномощия и възможности за цялостно решаване. Това каза по БНР политологът Огнян Минчев по повод посещението на президента Румен Радев в Русия.

Според Минчев правомощията на българския президент не са високи, особено в сферата на икономиката, но по думите му президентът „съвсем спокойно може да постави въпросите, които засягат българския национален интерес, независимо от това дали те се намират в обхвата на неговите пълномощия и възможности за цялостно решаване“.  

Минчев изброи въпросите, които според него би следвало да се поставят пред руския президент.

Първият от тях е за цената на руския газ за България, която вече три десетилетия сериозно надвишава средната цена на този природен ресурс в Европа. На второ място през последните 30 години остава нерешен и въпросът за руските входни мита за български стоки, като обмитяването на нашата продукция е по-високо от това за други бивши страни - членки на Източния блок, воден от бившия Съветски съюз. Възможността не само да се получава руски газ, но и да се транзитира също е на дневен ред, допълва анализаторът и подчертава, че както за Южен, така и за Северен поток, постигането на съгласие по този въпрос няма да е лесно от международна гледна точка и от гледна точка на законодателството на Европейския съюз. 

Огнян Минчев е убеден, че българският президент като държавен глава на страна член на ЕС и НАТО, трябва да изрази тревога от нарастващото напрежение в региона – особено в района на Черноморието и на Балканите – и „от активно разширяващата се милитаризация на Черно море след анексията на Крим от страна на Русия, както и от опитите на руските специални служби да интервенират във вътрешните работи на балканските страни и да създават напрежение от типа на това, което се случи в Черна гора – опита за преврат, чиито следи водят до специалните служби на Русия". 

Според политолога българските официални лица не бива да се държат при посещение в Русия по начин, който създава противопоставяне.

„България има силна нужда от нормални, равнопоставени и взаимноизгодни отношения с Русия и именно заради тази потребност е необходимо проблемите да бъдат назовавани категорично, пряко, с необходимото уважение и да се търсят механизми и общи пространства на взаимен интерес, в който тези проблеми да бъдат разрешавани”, каза поалитологът.

Огнян Минчев смята, че възродената геостратегическа конкуренция неизбежно ще се отрази на отношенията на България както с нейните партньори, така и със страни като Руската федерация, които влизат в „конкурентна схватка“ с тях. 

„Но ако ние наистина претендираме, че имаме специални отношения с Русия, изградени върху някакви специфични близости – културни, исторически, религиозни – изградени между България и Русия, ние би следвало да използваме този исторически потенциал, ако претендираме, че той е наличен, именно, за да вървим в посока, която е обратна на това геополитическо противопоставяне, да вървим в посока смекчаване и в посока регулиране на отношенията – не само между България и Русия, но и между по-широките блокове, чиито представители се явяват те в съвременния свят", посочи Огнян Минчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:30 | 13.09.22 г.
fallback