fallback

Парламентът възложи на МС да подготви позиция в подкрепа на превозвачите

Депутатите гласуваха решението заради предложения от Европейската комисия законодателен пакет за мобилност

16:48 | 11.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Парламентът възложи на Министерския съвет да обсъди законодателния пакет за мобилност на Европейската комисия и да приеме недвусмислена позиция в подкрепа на исканията на българските превозвачи и в защита на техните и тези на българските граждани права и интереси. Решението беше прието единодушно от всички парламентарни групи със 140 гласа "за", предаде БТА.

Предложеният от ЕК пакет за мобилност предвижда  шофьорите да се прибират до родното си място на всеки три седмици, след третия ден в страна от ЕС да получават колкото са ставките в съответната държава, също така да нощуват в хотели, а не в кабините на камионите. За промените се застъпват старите страни членки на ЕС като Франция и Германия, които смятат, че се осъществява социален дъмпинг.

Българските депутати отчетоха днес позициите на транспортните браншови организации в редица страни членки и възможността от нарастване на разходите на българските превозвачи от предлаганите законодателни промени, с които ще бъде застрашена конкурентоспособността им.

Включването на международния транспорт и каботажа в обхвата на законодателството за "командированите работници" не е обосновано и би имало силно негативно влияние върху транспортния сектор в Централна и Източна Европа, както и отражение върху цялата европейска икономика. Голяма част от малките и средни предприятия ще бъдат изтласкани и пазарът ще бъде резервиран само за големи и крупни превозвачи, посочват българските парламентаристи. 

Задължението за ползване на редовната седмична почивка извън превозното средство ще принуждава шофьорите да оставят товара си, за който са лично отговорни и ще им коства допълнителни разходи. Изискването за завръщане на водача "у дома" на всеки три седмици също поставя превозвачите пред сериозно предизвикателство, смятат депутатите.

Предприятията ще бъдат принудени да предоставят допълнителен транспорт на служителите си, за да се върнат в страната, което би довело до сериозни разходи и намаляване на гъвкавостта на разпределението на работните часове и часовете за почивка, пише още в решението.

Заместник-председателят на ПГ на "Обединени патриоти" Искрен Веселинов приветства това завидно единство в българския парламент. Каква е целта на т. нар. проект "Макрон" - да принудят нашите шофьори - над 100 хиляди човека, да прекратят дейността си с база България и да отидат да работят в големите западни фирми, които са неконкурентни на нашите, т. е. с административен подход да смачкат бизнес с широки мащаби за Източна Европа, посочи той.

Ако този пакет все пак мине, да задължим европейските търговски вериги един път месечно да си пренасят цялата стокова наличност до родината майка и да я връщат обратно, предложи той.

Социалистът Георги Свиленски благодари на колегите си от всички парламентарни групи за подкрепата и отбеляза, че това решение задължава правителството да излезе с позиция в защита на българските превозвачи, каквато до този момент липсва. Той посочи, че по първия пакет за мобилност за товарните превози се върви към финализиране и там битката в защита на националния интерес ще бъде сложна, но по втория за автобусните превози сега е времето българското правителство да вземе позиция и да се знае, че България не подкрепя този тип намеса в икономическите отношения.

Станислав Иванов (ГЕРБ) посочи, че около 7 000 български превозвачи са с под 10 камиона, а 8 000 имат над 10 камиона, така че около 16 000 фирми ще бъдат лишени от правото да оперират на европейския пазар. Иванов каза, че автобусните превозвачи са около 1 600, на които по същия начин с втория пакет мерки, ще им бъде отнето правото да работят в ЕС. Затова днес излизаме с ясното решение, че трябва да се борим да бъде премахната тази мярка и да бъдат поставени българските превозвачи да работят на конкурентен принцип, както всички останали, заяви Иванов.

Йордан Цонев изрази задоволство, че има консенсус по тази тема, защото, по думите му, въпросният законодателен проект на ЕК няма нищо общо с европейските практики, нито с договора за ЕС. Това е едно от тези решения, които създават проблеми в ЕС и са в основата на Брекзит - решения, които са в полза на една или друга страна и против нормалната, реалната конкуренция, коментира той.

Може би трябва да припомним на нашите европейски партньори, че цената на труда е също конкурентно условие в бизнеса и, ако на тях цената на труда на българските превозвачи им се вижда ниска, това е проблем на конкурентоспособността и със законодателни актове не бива да се намесваме там, където действа пазарът, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:20 | 13.09.22 г.
fallback