fallback

Калин Христов: Само България от страните извън еврозоната има желание за присъединяване

Страната ни трябва да се определи в коя група попада, за да се избере стратегията за влизане в ERM II, посочи подуправителят на БНБ

12:10 | 11.05.18 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Страните, които не са в еврозоната, се разделят на две групи. Първата група страни идентифицират, че имат по-малко проблеми и затова те искат намаляване на рисковете и солидарност. Втората група страни са тези, които искат солидарност преди намаляване на рисковете. И всеки, позиционирайки се в отделната група, всъщност показва какъв е.

Това каза Калин Христов, подуправител на БНБ и ръководител на управление „Емисионно”, по време на форума Клуб Инвестор: Банки и финанси. Участието му беше излъчено в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Той посочи, че страните извън еврозоната, знаейки тази динамика, имат ангажимент към ЕС да се присъединят към еврозоната и трябва да решат коя е оптималната стратегия. Но първо трябва да решат в коя група са.

„Страните, които трябва да разрешат приемане, си формират мнение за всяка страна и си представят в коя група тя би била и какви претенции би имала. Това е много важна динамика“, посочи централният банкер.

По думите му от всички страни извън еврозоната България е единствената, която първо заявява официално, че има интерес да се включи в еврозоната и второ, прави реално стъпки за присъединяване.

„Ние сме единствената страна извън еврозоната, която декларира в момента, че иска присъединяване“, заяви подуправителят на БНБ.

С коя група се идентифицира България? Какви са предизвикателствата пред банковия сектор преди влизането в еврозоната?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:36 | 11.09.22 г.
fallback