fallback

Дисбалансът между образование и пазар на труда се задълбочава, посочи експерт

Единственият изход за България в краткосрочен план е вносът на работна ръка, посочи Добрин Иванов от АИКБ

20:43 | 10.05.18 г. 6

Близо 25 млрд. лева е загубила българската икономика от емигрантите между 1992 и 2016 г., които са вложени от държавата в обучението им в средно и висше образование, показват изчисленията на АИКБ.

Това коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Той пресметна какви са загубите, които е понесла българската икономика заради емигрантите между 1992 и 2016 година.

"Имахме предвид 1 милион емигранти, които са напуснали страната в периода от 1992 до 2016. Голяма част от тях са икономически емигранти, които са напуснали България с цел да работят в чужбина, за да получават по-високи доходи, обясни Добрин Иванов. – Не сме изследвали мотивите, а просто сме имали предвид, че тези хора не работят в България, а в чужбина и допринасят за развитието на други икономики, а в момента българският бизнес изпитва недостиг на работна ръка.“

Според него единственият изход, който може да проработи в България в краткосрочен план, е вносът на работна ръка.

„Средносрочната мярка е свързана с образованието и ако мерките се забавят ще се стигне до непоправими щети, които ще бъдат видими след пет години“, смята изпълнителният директор на АИКБ.  

Как да бъде подходът във висшето образование, при който бизнесът да стимулира разрешаването на проблема с липсата на кадри? Как да задържим младите хора в България? Как да бъде върната справедливостта в обществените отношения свързани с образованието на кадри, които след това заминават в чужбина?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:33 | 12.09.22 г.
fallback