fallback

Арестуваните служители на здравната каса в Пловдив присвоили над 1 млн. лв.

Схемата е осъществена чрез аптеки-фантоми, като се използвали данни на реални хора с тежки заболявания

16:11 | 10.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

С имената на реални пациенти, включени в програмата за новото скъпоструващо лечение на хепатит C, в Пловдив са присвоени над 1,1 млн. лева. Схемата е осъществена чрез аптеки-фантоми и в нея са участвали няколко души – основен инициатор в документната измама е фармацевт с фамилия Александров, собственик на няколко аптеки. Той е създал за една година три фантомни аптеки, които са съществували само на хартия, с единственото изключение, че е бил назначен по закон и помощник фармацевт. Това обясниха от окръжната прокуратура в Пловдив след вчерашната акция, при която бяха задържани служители на районната каса в града, предаде БТА.

Според прокуратурата Иван Деспотов, който е директор на дирекцията в РЗОК и отговаря и за аптеките, и негов подчинен са приемали дублирани рецепти с имената на истински хора. 

Схемата е от преди година, като е била регистрирана фирма на подставено лице, на която е издаван лиценз за аптека. Служителите на касата осигурявали данни с подробности за пациенти с тежки заболявания (хепатит), които имат нужда от животоспасяващи и скъпоструващи лекарства на цена между 25 000 и 35 000 лева, обясни окръжният прокурор Румен Попов. Той добави, че аптеки на практика не е имало, но за сметка на това дружеството получавало лекарства за десетки хиляди левове. Така използваните пациенти "получавали" два пъти лекарствата - веднъж реално, чрез своя личен лекар, и втори път - по схемата чрез дублиране на данните им. 

Само за последните две седмици групата е изтеглила от касата на два пъти по 89 000 лева, като са задържани в момента на предаването на втората сума на държавните служители, които получавали около 60 на сто от нея. Според прокуратурата източването на касата е било възможно и заради липсата на контрол над аптеките, който на практика е трябвало да се изпълнява от подчинени на Деспотов и екипа му. За да не бъдат засечени от НЗОК, на всеки три месеца са регистрирани нови дружества с право на аптечна дейност, като предходната фирма фалира. 

Заместник-окръжният прокурор Галин Гавраилов уточни, че на практика са извършени две престъпления - документна измама и подкуп в особено големи размери. Извършени са претърсвания и изземвания на адресите на задържаните, при което е установено, че държавните служители живеят в условия, които не отговарят на официалните им доходи. При обиск в Деспотов е намерен лист със списък на пациенти с личните им данни, които е трябвало да предаде на "аптекаря" за издаване на дублажните документи. 

Разкриването на престъплението води до огромен проблем в НЗОК - слаб контрол по веригата относно данните на пациентите и при проверката на рецептите, при което може да изскочи дублирането им. 

На територията на Пловдивска област има 237 аптеки с договор с Касата, на които, според прокуратурата, през последните няколко години не се извършвани проверки и тепърва ще се уточнява колко от тях работят реално. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:56 | 12.09.22 г.
fallback