С 399 дни се удължава срокът за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-7 Търнак“, реши на днешното си заседание правителството. Удължаването е поискано от титуляра на разрешението „Мизия ойл енд газ (България)“ ЕООД. То е мотивирано с форсмажорно обстоятелство – забавени административни процедури по прехвърляне на права и задължения във връзка с проучването, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
„Блок 1-7 Търнак“ е разположен на територията на областите Плевен и Враца. Договорът за търсене и проучване е в сила от февруари 2014 г. и трябваше да приключи до февруари 2019 г. С днешното си решение правителството оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да подпише допълнително споразумение с инвеститора.
С 12 години ще бъде удължен концесионният договор за добив на баритна суровина от находище „Тевни дол“ в община Благоевград. Искането е на концесионера „Илинденски мрамор“ ООД. Договорът е сключен през 2004 г. за срок от 12 години, но добив така и не е започнал, поради неполучаване от дружеството на всички необходими за това документи.
С одобрените от Министерския съвет изменения концесионната площ се увеличава от 2,5 дка на 3,7 дка, като се включват и терени, необходими за осъществяване на добива. Концесионният договор ще бъде приведен в съответствие с променената Наредба за концесионното възнаграждение за добив на подземни богатства.
Варненското дружество „Пътища и мостове“ ЕООД беше определено за концесионер на добива на строителни материали – варовици, доломитни варовици и алевритови мергели от находище „Капу баир“. Кариерата се намира в землищата на селата Партизани и Лопушна, община Дългопол, и на село Трънак, община Руен.
Концесията се предоставя за срок от 35 години. За този период се очакват концесионни плащания от близо 500 хил. лв. без ДДС. По закон тези приходи постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общините по местонахождение на концесионната площ. За осигуряване на производствената си дейност кандидат-концесионерът предвижда инвестиции за 1,8 млн. лв.
Определени бяха и титулярите на две разрешения за проучване на възможностите за добив строителни материали. В срок от една година „Интерпром“ ЕООД и „Ескана” АД ще оперират в площите „Подгоре“ в област Видин и „Водажия” в област Варна. Инвестициите, които ще направят, са съответно 50,4 хил. лв. и 34,4 хил. лв.
С друго свое решение правителството одобри изготвения от Министерството на енергетиката Национален баланс на запасите и ресурсите на находищата на подземни богатства в Република България към 1 януари 2018 г.
В страната са проучени, утвърдени и заведени на отчет запасите и ресурсите на общо 164 подземни богатства – девет вида енергийни суровини, 13 вида руди, 78 вида индустриални минерали и 64 вида скално-облицовъчни и строителни материали.