Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ВСС) да има достъп до банковата тайна на магистратите, когато те са декларирали съгласието си. Това предвиждат приетите на първо четене промени в Закона за съдебната власт, внесени от Министерския съвет.
Инспекторатът задължително ще иска разкриване на банкова тайна за лица, които не са декларирали писмено своето съгласие за достъп до данните, необходими за проверка на имуществените им декларации, уточнява БТА.
Целта е преодоляване на противоречивата съдебна практика по отношение на компетентния съд, който може да постанови разкриване на банковата тайна, като се предлага това да е районният съд по постоянния адрес на лицето.
Срещу поправката възразиха от БСП, защото според социалистите се изземват функциите на районния съдия, който трябва безпристрастно да разгледа молбата за достъп до банковите сметки и да прецени дали има основание за това.
Със законопроекта се предлага оптимизиране на уредбата за проверка на имуществените декларации на магистрати, уеднаквяване на процесуалните правила по обжалване на кадровите решения на съответната колегия за назначаване на административните ръководители и техните заместници в съдебната система, както и прецизиране на разпоредби за атестирането на магистрати.
Ускоряват се конкурсните процедури и тези за избор на административни ръководители. Предвижда се срокът за изготвянето на комплексна оценка на съдия, прокурор или следовател от Комисията по атестирането към съответната колегия на ВСС да тече от откриване на процедурата по атестиране с решение на атестационния орган. От левицата смятат, че тази разпоредба може да породи дискриминация.
Заложена е санкция за неподаване на декларациите в срок, като тя ще е и за лицата, които са загубили статута на магистрати, но са останали задължени да подават декларации.
Със законопроекта се цели още уеднаквяване на критериите за назначаване на съдебни служители в органите на съдебната власт и в администрациите на ВСС, Инспектората към него и в Националния институт на правосъдието, като предложението е това да само лица с висше образование. Всички права по управление на имуществото на съдебната власт, които до този момент се осъществяват от министъра на правосъдието, ще бъдат вече в правомощията на пленума на ВСС.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов обърна внимание, че с измененията не се предвиждат радикални промени, които да преуредят статута на магистратите, независимостта им или да влошат постиженията им.