Бургас и Русе на бунт срещу новите райони В. Сега
Подготвяното от МРРБ ново планово деление очаквано се оказа хапка, трудна за преглъщане в Бургас. Местната общественост се надигна, тъй като не ще Варна за "столица" на общия им район. Няколко пъти през последния месец различни представители на държавата даваха сигнали, че вариантът с четири планови области, при който двата морски града се обединяват, е най-вероятен. По-миналата седмица БСП-Бургас остро повдигна въпроса, а през миналата бургаските депутати "на пожар" привикаха в парламента регионалния министър Николай Нанков. На срещата присъства и кметът Димитър Николов, а инициатор бе съпартийката му от ГЕРБ Ивелина Василева. Малко по-късно медии цитираха Нанков да заявява, че общ черноморски район няма да има, а Бургас остава център на югоизток. Това би означавало да се стигне или до обединяване на Северозападна с Югозападна България, или на Северозапада с Централна България, като Русе преминава към Варна (съобразно другите варианти на МРРБ). В официалното съобщение на министерството за срещата обаче липсва каквато и да е категоричност в Нанков.
Улиците са пълни с незаконни "легнали полицаи" В. Сега
Цели 6 години МВР и регионалното министерство са пренебрегвали задълженията си по наредба, приета през 2012 г., която регламентира изграждането и отстраняването на изкуствени неравности и средства за ограничаване на скоростта по пътя. Това става ясно от отговор на вътрешния министър Валентин Радев на депутатски въпрос. Затова сега работна група към МВР най-накрая ще се заеме с изготвянето на стандарти и с отстраняването на незаконно поставени "легнали полицаи". Някои от съоръженията за намаляване на скоростта са поставени на опасни места. Към този момент МВР няма нито наблюдения как се прилага тази наредба, нито дали се спазват стандартите. Произволното изграждане на препятствия по улиците води до множество оплаквания от шофьорите, че колите им се чупят, а много от съоръженията са и опасни за участниците в движението. Освен това не се поддържа регистър къде трябва да има "легнали полицаи".
Националистите като трън в петата В. Стандарт
Каква ще е съдбата на малкия коалиционен партньор в българското правителство. Това е въпросът, който отново надвисна със страшна сила след старта на кампанията на европейските либерали. Форумът, който ДПС като част от политическото семейство на АЛДЕ, организира в София в края на миналата седмица, постави много въпроси за бъдещето на Европа. Част от тези въпроси са определящи - като общата европейска отбрана, бъдещето на кохезионната политика, Европа на една скорост. Основният акцент на форума обаче беше и бъдещето на Балканите и каква ще е ролята им в обединена Европа. Отговорът даде председателят на ДПС Мустафа Карадайъ – Балканите трябва да са зона без популизъм, национализъм и радикализъм. Позицията на европейските либерали не се отличава съществено от тази на европейската десница.
Бисер Петков: Пенсиите от частните фондове ще се наследяват В. Стандарт
Основна цел на министерството на труда и социалната политика е намаляването на трудовите злополуки и особено тези с фатален край, обяви министър Бисер Петков пред Канал 3. „Най-тягостните моменти от моята работа са когато се получи съобщение от Главна инспекция по труда за трудова злополука, завършила със смърт. За съжаление имаме увеличение на тези злополуки. Ако не се лъжа, са 79 през миналата година. Това е наистина много тягостно и обединяваме усилия, за да можем да намалим техния брой. Когато интерпретираме данните обаче трябва да имаме предвид, че икономиката се развива, повече са заетите и в резултат и абсолютният брой на злополуките нараства. Като процент, спрямо осигурените лица обаче в действително броят намалява.
Здравната комисия оттегли изискванията за лекарствен резерв В. Капитал Daily
Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова и нейните колеги от ГЕРБ оттеглиха предложението си в лекарствения закон на второ четене да бъдат включени два вида резерви от лекарства, за да се преодолее временния недостиг на част от медикаментите, които се покриват от здравните фондове. В единия случай ставаше въпрос за 10% от шестмесечното потребление на медикаменти от целия Позитивен списък с 2726 лекарства, които се плащат от здравната каса, министерството и болниците. Другото предложение беше никой да няма право да изнася медикаменти, ако на територията на страната не са налични количества в размер на 65% от шестмесечното потребление или изчислено по друг начин – резервът, който трябваше да бъде поддържан е за четири месеца напред. Предложенията предполагаха на територията на страната да се съхраняват лекарства за 766 млн. лв. във всеки момент.
Заплатите в туризма скочиха двойно В. Монитор
В туристическия бранш започнаха да назначават хора месеци преди началото на сезона. Така предвидливите работодатели си осигуряват персонала, който ще им е необходим в разгара на лятото. Тогава едва ли ще имат избора, който им се предлага в началото на годината. Целта им бе и да подготвят хотелите за нормалния прием на гостите. Това коментира шефът на регионалната служба по заетостта във Варна, Божидар Михайлов. Според цитираните от него данни, броят на безработните във варненска област е намалял през последния месец с 1028 души. През март пък регистрираните в бюрата по труда в областта са били 1092, което е с 2656 по-малко от същия период на предходната година. И сега хотелиерите търсят работници за летния сезон, като обикновено договорите се сключват на минималната работна заплата. При сервитьорите се дават и 5% от оборота и доходът им не пада под 1500 лева, без да се смятат бакшишите. За такава работа обаче се иска опит, добра визия и поне два чужди езика. За ресторантите трескаво се търсят главни готвачи за „ол инклузив“, като работодателите тръгват от 2500 лева месечно. Заплатите на помощниците в кухнята пък са от 1300 нагоре.