fallback

Gallup: Малко над една четвърт от българите са доволни от правителството

Страната ни попада в графата на недоволните в световен мащаб, сочи Управленският индекс "Гласът на хората"

13:10 | 26.04.18 г. 3

Снимка: Архив Ройтерс

Под 30% от българите оценяват правителството положително, сочи Управленският индекс „Гласът на хората“ на Gallup International. Със стойност от 27 страната ни попада в графата на недоволните в световен мащаб.

Почти една трета от българите смятат управлението на правителството за ефективно, 23% са на мнение, че то уважава волята на народа, а 28% са убедени, че води държавата в правилната посока.

България е близо до средното равнище в Европейския съюз (ЕС) от 25%. Обществото у нас е по-доволно, отколкото обществата в Хърватия (9%), Босна и Херцеговина (17%), Румъния (22%), Гърция (20%), но е много по-недоволно, отколкото обществата в Албания (41%), Сърбия (41%), Македония (48%) и Турция (53%), сочи индексът.

В глобален план само една трета от населението на света оценява своето правителство положително. Но разликите между регионите по света, както и вътре в самите региони, са доста значителни. Старият демократичен свят (ЕС) в по-голямата си част е недоволен от правителствата си – само един от четирима анкетирани в тези страни е удовлетворен. Още по-голямо е недоволството в САЩ – само един от петима анкетирани е доволен от правителството си.

В същото време населението на Индия и Източна Азия в по-голямата си част е удовлетворено от управлението си. Респондентите от Филипините, Виетнам и Индия са водещи по удовлетвореност от управляващите ги, като над 70% дават положителна оценка на правителството си. За сравнение, в страни като Латвия, Япония и Хърватия удовлетвореността е под 10%.

„Това е парадокс: колкото са по-богати и демократични страните, толкова по-недоволни са хората от управлението. Това означава, че има огромен проблем в тези страни, свързан с техните елити и най-вече с масовото възприятие за тях. Не става дума само за лошия имидж на тези елити, а за тяхната дистанцираност от реалния живот“, казва Кънчо Стойчев, президент на Gallup International.

Като цяло индексът показа, че пропастта между политиците и гражданите е по-голяма в по-развитите и демократични страни. Това създава предпоставки за появата на популистки движения и крайнолеви или крайнодесни вълни, отбелязват от Gallup.

„Докато очертанията на капитализма изглеждат все по-привлекателни за много хора, живеещи извън Европа и Северна Америка, европейските и североамериканските граждани всъщност са едни от най-неудовлетворените от управлението си“, отбелязва Джони Хийлд, вицепрезидент на Gallup International. Той допълва, че правителствата в тези региона могат да научат много от Азия, където значително по-голям брой хора са удовлетворени от ръководителите си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:50 | 11.09.22 г.
fallback