fallback

ГИТ иска несъстоятелност за 30 фирми заради неизплатени заплати

Работодателите са просрочили заплати за повече от два месеца на поне от 1/3 от служителите си

09:45 | 20.04.18 г.

Около 30 са фирмите у нас, за които Главната инспекция по труда (ГИТ) ще поиска несъстоятелност заради неплатени заплати. Некоректните работодатели със сигурност са повече, но за 30 от тях са налице условия Инспекцията по труда да се намеси – т.е. тези работодатели са просрочили заплати за повече от два месеца на поне от 1/3 от служителите си.

Мая Петрова работи като търговски консултант година и половина във фирма търговски представител на един от телекомите у нас. Взима последната си заплата през януари. 

По-голямата част от 500-те служители на фирмата в страната вече са освободени, a магазините празни. Част тях днес се събират, за да се срещнат с омбудсмана. На разговорите идва и управителят Николай Филипов. Той заяви, че заплатите ще бъдат платени, ако съберат средства за тях.

По данни на Главната инспекция работодателят има просрочени задължения само за заплати от 230 000 лева.

„Това, което инспекцията може да направи, е да даде задължителни за изпълнение предписания на работодателя да изплати парите им в определен срок и да му потърси административно-наказателна отговорност”, обясни Дина Христова от Главната инспекция по труда. 

Ако не плати, до 26 май ще поискат процедура по несъстоятелност на фирмата. Веднага след започването й, служителите имат право да поискат дължимите си две заплати и обезщетения от Фонда за гарантиране на вземанията.

„Те със сигурност ще си получат парите, ако до миналата година щяха да пият една студена вода и да не получат нищо. Сега ще си получат дължимото от Фонда за гарантиране на вземанията”, категорична беше омбудсманът Мая Манолова.

В момента във Фонда са натрупани около 250 млн. лева.

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:04 | 05.09.22 г.
fallback