Относителният дял на бедните в момента, които получават под 321 лв. (това е границата на бедността, определена от Министерси съвет с много точни статистически сметки, б. ред.) показва, че ако се увеличи минималната заплата и продължи да се увеличава, то може би мизерстващите ще намалеят от 2 млн. на около 1,5 млн. Това заяви икономистът проф. Боян Дуранкев в ефира на предаването "В развитие" с водещ Светозар Димитров по Bloomberg TV Bulgaria.
„Хубаво, че има точно такъв начин за увеличение на заплатата, защото ако оставим на работодателите, минималната работна заплата може да бъде в момента и 100 лв“, смята Дуранкев.
Според него мерките са много закъснели, тъй като България остава на дъното по този показател и то в дългосрочен период.
„Минималната работна заплата тази година в България е 260,80 евро, след нас е Литва с 400 евро, а в Румъния тя е 407,30 евро. През 2021 г. сегашното правителство, ако още е на власт, ще увеличи заплатите на нивото на Румъния от 2016“, обясни още проф. Боян Дуранкев.
По думите на икономиста България остава на дъното по всички показатели неспасяемо и за дълго време, което пък предизвика и следващия въпрос – ща остане ли някой в България при тази ситуация.
Вижте още във видеото.