Първата половина от българското председателство мина успешно и дипломатично, но идват по-сложните три месеца, в които очакваме нелек дебат. Това каза министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова в ефира на Българската национална телевизия (БНТ).
„Проведохме над 100 срещи в София и над 670 заседания на всички спомагателни органи на Съвета. Работихме по всяко едно досие и успяхме дори у скептиците да докажем, че сме професионално подготвени и не трябва да бъдем подценявани“, отчете още Павлова.
Динамиката на процесите, които се случват в Европа, изискваше провеждането на много сложни дебати, разговори и срещи. Те изискваха и дипломатичност, и търсене на компромис по много от тях и ние се справихме, категоричен е министърът на българското председателство.
Тя се похвали още, че негативните новини за България в чуждите медии са едва 5% от общо 18 хил. публикации. Според нея страната е успяла да покаже, че може да бъде домакин на толкова значими събития. „Това си личи от похвалите, които получаваме от европейските лидери“, увери Павлова.
По думите ѝ обаче работата тепърва предстои, защото България предлага "чисто нова философия за това как страните от ЕС да се справят с проблемите около миграцията и бежанския поток", която тепърва ще се обсъжда.
Павлова уточни, че страната ни е предложила пакет от 7 законодателни регламента, като дебатът по пет от тях е финализиран. „Предложихме нова система и подход. В края на юни се надяваме европейските лидери да приемат тази философия", допълни Павлова.
Тя коментира и провелата се във Варна среща между ЕС и Турция. „За нас беше изключително важно да бъде възстановен диалогът като такъв, защото на моменти комуникацията беше изключително трудна. Това беше първата и важна отправна точка отново да сме заедно, тонът да се нормализира, да се възстанови“, коментира министърът.
Според Лиляна Павлова в момента продължават разговорите в различните направления и има заявка за подготовка за следваща среща на високо ниво. За да може тя да се случи обаче, предстои още много работа. Нека не забравяме, че Турция е важен икономически партньор на България, ролята ѝ е ключова и по темата „сигурност“, коментира министърът.