България, която се опитва да укрепи пътя си към приемането на еврото, твърди, че няма планове да се присъедини към банковия съюз на Европа, преди да стане част от зоната с обща валута, предава Bloomberg.
Макар че влизането в банковия съюз преди еврозоната може да помогне да се облекчат опасенията около банковата прозрачност на фона на скандали за пране на пари в други части на Източна Европа, подобна стъпка не се обсъжда. България иска да се присъедини към механизма на валутните курсове ERM-2 – чакалнята на еврозоната – това лято.
България „работи активно за присъединяване към ERM-2, което е първата стъпка към продължаване на едновременно членство в еврозоната и банковия съюз“, казват от финансовото министерство в отговор по имейл на въпроси на Bloomberg.
Макар че опитът на страната да стане 20-тата страна членка на еврозоната получи подкрепа от лидерите на Германия и Франция, Европейската централна банка възприема кредиторите ѝ като ключов проблем, сочат двама източници, запознати с обсъжданията. Новините от Латвия, където третата по големина банка беше затворена от ЕЦБ на фона на обвинения от САЩ за незаконни действия, а гуверньорът на централната банка се бори с разследване за корупция, усложниха пътя на България към членството във валутния блок.
Усилията да постави банките си под надзора на ЕЦБ изпаднаха в застой от 2014 г. насам, когато правителството за пръв път се опита да се присъедини към Единния механизъм за надзор на фона на най-лошата банкова криза от 17 години.
Стрес тестовете от 2016 г. показаха, че финансовата система е стабилна и нито една банка не се нуждае от държавна подкрепа. Въпреки това според Европейската комисия съществуват известни слабости, след като две местни банки от общо 22 кредитора на страната трябваше да увеличат капитала си.
„Събитията в България и напоследък в Латвия, след банковата криза там, показват, че като икономика и като държава България ще спечели от банковия съюз“, коментира Любомир Митов, консултант на UniCredit, базиран във Вашингтон. „Контролът над надзора на банките и тяхната регулация ще бъде частично изнесена от страната и следена външно“.
България изпълнява всички условия за влизане в ERM-2. Левът вече е обвързан с еврото, публичният дълг е доста под средното за еврозоната и под тавана на ЕС и е на бюджетен излишък. Гарантирането на одобрение се превърна във въпрос на политическа воля от страна на властите в блока.
Възможно е България да присъедини към банковия съюз, създаден в отговор на финансовата криза на еврозоната, без да е член на валутния блок, посочва Рафаела Тенкони, главен икономист в Ada Economics в Лондон. Подобен ход ще предостави на ЕЦБ властта за надзора над най-важните банки в България и евентуалното им ликвидиране в случай на криза.